Jak rozliczać wynagrodzenie pracownika interwencyjnego
Dofinansowanie otrzymane przez firmę do wynagrodzenia pracownika interwencyjnego jest dla pracodawcy pomocą publiczną. Często w związku z tym powstają wątpliwości, jak rozliczać część wynagrodzenia pracownika, które podlega refundacji oraz czy można je wliczyć w koszty działalności firmy.
Grzegorz Ziółkowski
doradca podatkowy
Prace interwencyjne polegają na zatrudnieniu osoby bezrobotnej, która znajduje się w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy (art. 2 ust. 1 pkt 26 ustawy o promocji zatrudnienia). Korzyścią dla pracodawcy wynikającą z zatrudnienia takiej osoby jest dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników interwencyjnych otrzymywane z urzędu pracy.
Kwota refundacji jest każdorazowo określona w umowie o organizowanie i finansowanie prac interwencyjnych, którą pracodawca podpisuje ze starostą powiatowym. Zasadniczo pracodawca może otrzymać na jednego pracownika miesięcznie dofinansowanie w kwocie zasiłku brutto dla bezrobotnych plus składki na ubezpieczenia społeczne od tej kwoty w części finansowanej przez pracodawcę (art. 51 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia).