Ewidencja księgowa i zasady ujmowania w sprawozdaniu finansowym otrzymanych dotacji unijnych
Sposób ewidencji księgowej otrzymanych dotacji unijnych, a co za tym idzie - sposób ich ujęcia w sprawozdaniu finansowym - zależy od wielu czynników, w tym m.in. od tego:
● jaka instytucja otrzymała dotację,
● w jakim celu została ona przyznana,
● czy dotacja jest refundacją wcześniej poniesionych kosztów, czy też została przekazana w formie zaliczki,
● jaki jest wpływ dotacji na działalność podstawową (operacyjną) jednostki.
Metody ewidencji ze względu na instytucję otrzymującą dotację
Podmioty otrzymujące dotacje z funduszy unijnych działają w bardzo zróżnicowanych formach prawnych oraz na podstawie różnych przepisów systemowych regulujących działalność tych jednostek. W zależności od tych przepisów systemowych podmioty gospodarcze powinny otrzymane przychody z tytułu dotacji ewidencjonować jedną z dwóch metod:
● metodą kapitałową lub
● metodą wynikową.
Metoda wynikowa (zwana też przychodową)
Metoda wynikowego ujmowania dotacji otrzymywanych z funduszy unijnych jest najczęściej stosowaną metodą. Stosują ją podmioty gospodarcze, w odniesieniu do których przepisy szczególne nie zawierają odmiennych uregulowań. Zgodnie z tą metodą dotacje zalicza się do przychodu na przestrzeni jednego lub większej ilości okresów sprawozdawczych.
Zapisy księgowe dotyczące ujęcia środków z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w księgach rachunkowych jednostek stosujących metodę wynikową mogą przebiegać w sposób następujący:
Wn konto 131 "Bieżący rachunek bankowy" lub konto 135 "Inne rachunki bankowe",
Ma konto 760 "Pozostałe przychody operacyjne"
lub
"Inne przychody"