Opodatkowanie działalności związków zawodowych - w pytaniach i odpowiedziach
Związki zawodowe prowadzą działalność statutową, która co do zasady może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Mogą jednak wystąpić sytuacje, gdy zwolnienie nie będzie miało zastosowania. Trzeba też pamiętać o obowiązkach związku jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych od świadczeń dokonywanych przez związek.
Sławomir Liżewski
Przelew składek członkowskich na konto wydzielonych organizacji związkowych
PYTANIE
W wyniku przejęcia części pracowników przez nowego pracodawcę członkowie związku zawodowego zostali podzieleni na dwie grupy osób zatrudnionych u dwóch różnych pracodawców. Skutkiem tej zmiany mamy do czynienia z jednym związkiem zawodowym podzielonym na dwie odrębne organizacje związkowe, mające dwa odrębne rachunki bankowe. W takim przypadku - zgodnie ze statutem związku - majątek organizacji zakładowej podlega proporcjonalnemu podziałowi na nowe organizacje zakładowe powstałe w wyniku takiej zmiany. Czy przelane składki na konto nowej organizacji będą podlegały opodatkowaniu?
Nie - w sytuacji przedstawionej w pytaniu wartość przelanych składek członkowskich będzie mogła korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.
Związek zawodowy jest samorządową organizacją powołaną do obrony praw i interesów socjalnych oraz zawodowych ludzi pracy dobrowolnie w nim zrzeszonych. Związki zawodowe, a także niektóre ich jednostki organizacyjne - wyłącznie te, które zostały wskazane w statucie związku - podlegają obowiązkowi rejestracji w KRS i z tym dniem nabywają osobowość prawną (art. 15 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych). Tym samym organizacje te stają się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. (art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; dalej: updop).