Zatrudnienie nauczyciela w trakcie trwania roku szkolnego
W razie zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela organ prowadzący szkołę może zatrudnić nauczyciela w trakcie roku szkolnego, np. od nowego semestru. W tej sytuacji może zawrzeć z nowym nauczycielem umowę o pracę na czas określony. Takiemu nauczycielowi przysługuje większość uprawnień pracowniczych, nie ma jednak prawa do urlopu dla poratowania zdrowia.
W przypadku pracowników podlegających przepisom ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.), zatrudnienie na czas określony nie jest niczym szczególnym. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują szczególnych ograniczeń dopuszczalności zatrudniania na podstawie tzw. terminowych umów o pracę. Umowy takie są dopuszczalne praktycznie w każdej sytuacji. Nie mówimy tutaj o ograniczeniach wynikających z art. 251 k.p., związanych z liczbą zawieranych umów na czas określony (3. umowa zawarta na czas określony przekształca się automatycznie w umowę na czas nieokreślony), a jedynie o samej możliwości ich zawierania.
Nauczyciele to grupa zawodowa, która podlega przepisom szczególnym. W pierwszej kolejności kwestie związane z zatrudnianiem nauczycieli reguluje ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela). Dopiero w sytuacjach nieuregulowanych jej przepisami można stosować przepisy Kodeksu pracy (art. 91c Karty Nauczyciela).