Data publikacji: 28.06.2018
Okresy składkowe zgodne z konstytucją
Różnicowanie ubezpieczonych ze względu na okresy składkowe i nieskładkowe oraz uzależnianie możliwości ubiegania się o rentę czy emeryturę od posiadania wspomnianych okresów w wyznaczonej ustawą długości jest zgodne z konstytucją.
Michał Culepa
Od wejścia w życie w 1997 r. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej obywatele mają w ręku ważny oręż przeciwko niezgodnym z ustawą zasadniczą przepisom. Jest nim skarga konstytucyjna, którą może wnieść każdy pokrzywdzony przez „złe” przepisy po wyczerpaniu w całości zwykłej drogi sądowej.
• Kiedy można wnieść skargę?
Podstawą do złożenia prywatnej skargi konstytucyjnej jest art. 79 konstytucji. Głosi on, że „każdy, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone, ma prawo, na zasadach określonych w ustawie, wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z konstytucją ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o jego wolnościach lub prawach albo o jego obowiązkach określonych w konstytucji”. Warunki, jakie powinna spełnić taka skarga, określa ściśle ustawa z 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (DzU nr 102, poz. 643 ze zm.).