Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelowi Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy
Uwaga! Dokument archiwalny
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz.U., poz. 588).
Wypełnij
Wykonywanie pracy przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (bez zezwolenia na pracę) jest dopuszczalne w przypadku obywateli:
- Republiki Armenii,
- Republiki Białoruś,
- Republiki Gruzji,
- Republiki Mołdowy,
- Federacji Rosyjskiej,
- Ukrainy.
Ma on prawo wykonywać pracę przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej. Wcześniej należy złożyć pisemne oświadczenie w powiatowym urzędzie pracy o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, określające:
- nazwę zawodu,
- miejsce wykonywania pracy,
- datę rozpoczęcia i zakończenia pracy,
- rodzaj umowy,
- wysokość przewidywanego miesięcznego wynagrodzenia brutto,
- sekcję PKD i ty działalności.
Rejestracji oświadczenia dokonuje powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na:
- miejsce pobytu stałego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy,
- siedzibę podmiotu powierzającego wykonywanie pracy.
Oświadczenie należy dostarczyć do urzędu pracy w dwóch egzemplarzach. Może być złożone i odebrane przez pracodawcę lub osobę upoważnioną, która przedstawi odpowiednie pełnomocnictwo.
Pracodawca powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi zobowiązany jest do sprawdzenia dokumentów pobytowych tej osoby przed pojęciem przez niego pracy, zrobienia kopii tego dokumentu i przechowywania go przez cały okres świadczenia przez niego pracy.