ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG, EURATOM) NR 1553/89
z dnia 29 maja 1989 r.
w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej
(DUUEL. z 1999 r., Nr 126, poz. 1; DUUEL. z 2003 r., Nr 122, poz. 36;ostatnia zmiana: DUUEL. z 2021 r., Nr 165, poz. 9)
RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 209,
uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, w szczególności jego art. 183,
uwzględniając decyzję Rady (EWG, Euratom) 88/376 z dnia 24 czerwca 1988 r. w sprawie systemu środków własnych Wspólnot(1), w szczególności jej art. 8 ust. 2,
uwzględniając wniosek Komisji(2),
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(3),
uwzględniając opinię Trybunału Obrachunkowego(4),
a także mając na uwadze, co następuje:
na mocy art. 14 rozporządzenia Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 2892/77 z dnia 19 grudnia 1977 r., wykonującego, w zakresie środków własnych uzyskanych z podatku od wartości dodanej decyzję z dnia 21 kwietnia 1970 r. w sprawie zastąpienia wkładu finansowego Państw Członkowskich przez środki własne Wspólnot(5), zmienionionej przez rozporządzenie (EWWiS, EWG, Euratom) nr 3735/85(6), rozporządzenie to dotyczy okresu przejściowego upływającego w dniu 31 grudnia 1988 r.;
przepisy odnoszące się do ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych uzyskanych z podatku od wartości dodanej, zwanych dalej „środkami uzyskanymi z podatku VAT” oraz szczegółowe zasady wprowadzenia tych warunków w życie stosuje się od dnia 1 stycznia 1989 r.;
metoda przychodowa powinna być wybrana jako jedyna ostateczna metoda określania podstawy środków uzyskanych z podatku VAT, jako że metoda ta jest wiarygodna i już stosowana przez większość Państw Członkowskich;
przepisy rozporządzenia (EWG, Euratom, EWWiS) nr 2892/77 mogą być utrzymane w mocy, chyba że nie są już potrzebne albo wymagają zmian w świetle nabytych doświadczeń;
doświadczenia nabyte w trakcie wykonywania procedur korygujących sprawozdania ukazały konieczność wyjaśnienia ich zakresu, wykazując że jest ono ogólnie stosowane do wszystkich korekt;
Państwa Członkowskie muszą informować Komisję o stosowanych przez nie procedurach rejestracji podatników oraz ustalania i poboru podatku VAT oraz o formach i wynikach ich systemów kontroli podatku VAT; Komisja powinna rozważyć, wraz z danym Państwem Członkowskim, czy procedury te można ulepszyć z punktu widzenia poprawy ich skuteczności; Komisja sporządzi, co trzy lata raport w sprawie procedur stosowanych w Państwach Członkowskich oraz rozważanych ulepszeń;
uwzględniając uprawnienia Trybunału Obrachunkowego wynikające z art. 206a Traktatu EWG, oraz art. 180a Traktatu Euratom,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
(skreślone)
Artykuł 1
[1] Zasoby własne oparte na VAT oblicza się poprzez zastosowanie jednolitej stawki poboru na mocy art. 2 ust. 1 lit. b) decyzji (UE, Euratom) 2020/2053 (7)do podstawy określonej zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
(skreślone)
Artykuł 2
[2] Zasoby własne oparte na VAT oblicza się na podstawie podlegających opodatkowaniu transakcji, o których mowa w art. 2 dyrektywy Rady 2006/112/WE (8).
(skreślone)
Artykuł 3
[3] 1. W danym roku kalendarzowym podstawę zasobów własnych opartych na VAT określa się, dzieląc całkowitą kwotę wpływów z VAT netto pobranych przez państwo członkowskie w tym roku z transakcji, o których mowa w art. 2, skorygowaną zgodnie z ust. 2 niniejszego artykułu, przez ostateczną wieloletnią średnią ważoną stawkę obliczoną zgodnie z metodą określoną w art. 4. Ta ostateczna wieloletnia średnia ważona stawka jest wyrażona procentowo, przy zastosowaniu metody określonej w art. 4.
2. Całkowitą kwotę wpływów z VAT netto, o której mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, koryguje się w celu uwzględnienia:
a) wszelkich kwot, które – do celów zasobów własnych – są traktowane jako transakcje mające początek w danym państwie członkowskim lub przeznaczone dla danego państwa członkowskiego, mimo iż mają one początek na terytorium lub są przeznaczone dla terytorium, o którym mowa w art. 6 dyrektywy 2006/112/WE;
b) wszelkich kwot pochodzących z transakcji mających początek lub przeznaczonych dla jednego z miejsc, o których mowa w art. 7 dyrektywy 2006/112/WE, o ile dane państwo członkowskie jest w stanie udowodnić, że dochody zostały przekazane do tego miejsca;
c) wszelkich kwot należnych w związku z korektą wynikającą z naruszeń dyrektywy 2006/112/WE.
3. Kwotę określoną dzięki zastosowaniu ust. 1 niniejszego artykułu mnoży się przez jednolitą stawkę poboru na podstawie art. 2 ust. 1 lit. b) decyzji (UE, Euratom) 2020/2053, w celu obliczenia zasobów własnych opartych na VAT, które mają zostać udostępnione budżetowi Unii.
Artykuł 4
[4] 1. Zasoby własne oparte na VAT oblicza się w oparciu o lata kalendarzowe.
2. Ostateczną wieloletnią średnią ważoną stawkę oblicza się w oparciu o metodę określoną w ust. 3–8.
3. Ostateczna wieloletnia średnia ważona stawka wynosi odpowiednio wartość procentową obliczoną przez każde państwo członkowskie na rok budżetowy 2016, zgodnie z przepisami niniejszego artykułu w brzmieniu mającym zastosowanie przed dniem 1 stycznia 2021 r.
4. Wartość procentową, w której wyrażona jest ostateczna wieloletnia średnia ważona stawka, oblicza się do czwartego miejsca po przecinku.
5. Ostateczna wieloletnia średnia ważona stawka, musi zostać poddana inspekcji i musi być wolna od zgłoszeń dotyczących nierozstrzygniętych punktów, o których mowa w art. 9 ust. 2.
6. Średnia ważona stawka będąca przedmiotem zgłoszenia jest stosowana, dopóki punkty, które zostały zgłoszone, jak określono w art. 9 ust. 2 zostały rozstrzygnięte i uznawana jest za tymczasową wieloletnią średnią ważoną stawkę;
7. Po rozstrzygnięciu zgłoszonych punktów, o których mowa w art. 9 ust. 2, otrzymana wartość procentowa zastępuje tymczasową wieloletnią średnią ważoną stawkę i staje się ostateczną wieloletnią średnią ważoną stawką począwszy od roku budżetowego 2021.
8. Skutki budżetowe ewentualnej różnicy pomiędzy tymczasową a ostateczną wieloletnią średnią ważoną stawką uwzględnia się zgodnie z procedurą określoną w art. 10b ust. 5 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) nr 609/2014 (9) (zwaną dalej „roczną korektą salda”).
Artykuł 5
[5] (uchylony)
Artykuł 6
[6] (uchylony)
(skreślone)
Artykuł 7
[7] 1. W terminie do dnia 31 lipca każdego roku państwa członkowskie przesyłają Komisji sprawozdanie dotyczące całkowitej kwoty podstawy zasobów własnych opartych na VAT za poprzedni rok kalendarzowy, określanej zgodnie z art. 3, do której zastosowanie będzie miała jednolita stawka poboru, o której mowa w art. 1.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, niniejszego artykułu zawiera wszystkie dane wykorzystywane do ustalenia tej podstawy, które wymagane są do celów inspekcji, o których mowa w art. 2 ust. 4 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/768 (10).
3. Dane wykorzystywane do ustalenia podstawy zasobów własnych opartych na VAT są najbardziej aktualnymi danymi dostępnymi w czasie sporządzania sprawozdania.
4. Państwa członkowskie mogą wystąpić z wnioskiem o przedłużenie terminu, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, jeżeli wyjątkowe okoliczności poza ich kontrolą uniemożliwiają przeprowadzenie obliczeń zgodnie z art. 3, a tym samym dotrzymanie tego terminu. Wniosek taki jest kierowany do Komisji na piśmie i określa przyczyny tych wyjątkowych okoliczności.
5. Po przeanalizowaniu wniosku, o którym mowa w ust. 4 niniejszego artykułu, Komisja może jednorazowo przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, maksymalnie o dwa miesiące. Komisja corocznie zgłasza komitetowi, o którym mowa w art. 13 ust. 1, liczbę wniosków i podjęte przez siebie w związku z tym decyzje.
Artykuł 8
[8] Do dnia 15 kwietnia każdego roku państwa członkowskie przesyłają Komisji do celów budżetowych szacunkową wielkość podstawy zasobów własnych opartych na VAT na następny rok budżetowy.
Artykuł 9
[9] 1. Wszelkie korekty sprawozdań, o których mowa w art. 7 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, odnoszące się do poprzednich lat budżetowych, niezależnie od ich przyczyny, są dokonywane w porozumieniu między Komisją a danym państwem członkowskim.
Jeżeli dane państwo członkowskie i Komisja nie zgadzają się co do danej korekty, Komisja za pomocą pisma informuje to państwo członkowskie o koniecznej korekcie. Pismo to stanowi „środki”, o których mowa w art. 12 ust. 2 lit. c) rozporządzenia (UE, Euratom) nr 609/2014.
1a. Odnośne państwo członkowskie może zwrócić się do Komisji z wnioskiem o dokonanie przeglądu korekty zgłoszonej w piśmie, o którym mowa w ust. 1 akapit drugi niniejszego artykułu w terminie dwóch miesięcy od daty otrzymania tego pisma. Wynikiem tego przeglądu jest decyzja, którą Komisja przyjmuje nie później niż trzy miesiące od daty otrzymania wniosku państwa członkowskiego.
W przypadku gdy w decyzji Komisji kwoty zostaną zmienione całkowicie lub częściowo stosownie do korekty zgłoszonej w piśmie, o którym mowa w ust. 1 akapit drugi niniejszego artykułu, dane państwo członkowskie udostępnia odpowiednią kwotę. Ani wniosek państwa członkowskiego o dokonanie przeglądu korekty, ani skarga o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji nie mają wpływu na obowiązek państwa członkowskiego polegający na udostępnieniu kwoty odpowiadającej korekcie.
Wszystkie korekty do sprawozdań, o których mowa w art. 7 ust. 1, należy wprowadzać do sprawozdań zbiorczych zmieniających poprzednie sprawozdania za dane lata budżetowe.
1b. Komisja może przyjąć akty wykonawcze dodatkowo doprecyzowujące procedury dotyczące przeglądu, o którym mowa w ust. 1a. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 13 ust. 3.
2. Po dniu 31 lipca czwartego roku następującego po danym roku budżetowym nie dokonuje się żadnych dalszych korekt sprawozdań, o których mowa w art. 7 ust. 1, chyba że korekty te dotyczą spraw już wcześniej zgłoszonych przez Komisję albo dane państwo członkowskie.
(skreślone)
Artykuł 10
[10] 1. Do dnia 30 kwietnia każdego roku każde państwo członkowskie informuje Komisję o wszelkich rozwiązaniach i powiązanych modyfikacjach, które proponuje przyjąć w celu ustalenia kwot, o których mowa w art. 3 ust. 2 lit. a) i b). W proponowanym rozwiązaniu wskazuje się, w stosownych przypadkach, charakter danych, które dane państwo członkowskie uznaje za odpowiednie, i określa szacunkową wartość podstawy zasobów własnych opartych na VAT dla każdej z pozycji.
Do dnia 31 maja tego samego roku Komisja przesyła pozostałym państwom członkowskim informacje, o których mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu, otrzymane przez nią od tego państwa członkowskiego.
2. Komisja może przyjąć akty wykonawcze w odniesieniu do rozwiązań i powiązanych modyfikacji zaproponowanych przez państwa członkowskie zgodnie z ust. 1 niniejszego artykułu. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą doradczą, o której mowa w art. 13 ust. 2, w terminie 60 dni od wydania opinii przez komitet, o którym mowa w art. 13 ust. 1.
Artykuł 11
[11] 1. W następstwie inspekcji, o których mowa w art. 2 ust. 4 rozporządzenia (UE, Euratom) 2021/768, sprawozdanie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 niniejszego rozporządzenia, koryguje się w sposób określony w art. 9 niniejszego rozporządzenia.
2. W odniesieniu do ostatecznej wieloletniej średniej ważonej stawki, o której mowa w art. 4 ust. 2, Komisja ocenia przedłożone przez państwa członkowskie korekty, o których mowa w art. 9, w celu rozwiązania ewentualnych zgłoszeń dotyczących nierozstrzygniętych punktów w odniesieniu do średniej ważonej stawki.
Artykuł 12
[12] 1. Każde państwo członkowskie corocznie przekazuje Komisji informacje dotyczące wszelkich istotnych zmian w procesach i procedurach administracyjnych, które stosuje do poboru VAT, w porównaniu z wcześniej przedłożonymi informacjami.
2. Komisja analizuje wraz z danym państwem członkowskim, czy te procesy i procedury, o których mowa w ust. 1, można ulepszyć.
3. Co pięć lat Komisja sporządza sprawozdanie dotyczące środków podjętych oraz postępów poczynionych przez państwa członkowskie w zakresie poboru VAT oraz wszelkich ewentualnych ulepszeń.
Komisja przedstawia po raz pierwszy przedmiotowe sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do dnia 31 grudnia 2025 r.
Artykuł 13
[13] 1. Komisję wspiera Komitet Doradczy ds. Zasobów Własnych (ACOR/VAT), ustanowiony w art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE, Euratom) 2021/768. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 (11).
2. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 4 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
3. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
Artykuł 13a
[14] 1. Najpóźniej do dnia 1 stycznia 2025 r. Komisja sporządzi sprawozdanie na temat funkcjonowania systemu zasobów własnych opartych na VAT. W sprawozdaniu tym zawarte są następujące informacje:
a) liczba państw członkowskich, które nadal stosują średnią ważoną stawkę, z zastrzeżeniem ewentualnych zgłoszeń dotyczących nierozstrzygniętych punktów;
b) wszelkie zmiany w krajowych stawkach VAT.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje ocenę skuteczności i adekwatności systemu zasobów własnych opartych na VAT, w szczególności wieloletniej średniej ważonej stawki. W stosownych przypadkach, sprawozdaniu towarzyszy wniosek w sprawie zmiany niniejszego rozporządzenia w celu obliczenia ostatecznej wieloletniej średniej ważonej stawki na podstawie bardziej aktualnych danych.
(skreślone)
Artykuł 14
[15] Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 stycznia 1989 r.
Nie stosuje się jednak do sporządzania lub korekt sprawozdań dotyczących podstawy środków uzyskanych z podatku VAT za lata poprzedzające rok 1989, zgodnie z rozporządzeniem (EWG, Euratom, EWWiS) nr 2892/77, które pozostaje w mocy w odniesieniu do tych sprawozdań.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państw Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 29 maja 1989 r.
1 Dz.U. nr L 185 z 15.7.1988, str. 24.
2 Dz.U. nr C 128 z 17.5.1988, str. 4 oraz Dz.U. nr C 15 z 19.01.1989, str. 11.
3 Dz.U. nr C 309 z 5.12.1988, str. 30.
4 Dz.U. nr C 191 z 20.7.1988, str. 3.
5 Dz.U. nr L 336 z 27.2.1977, str. 8.
6 Dz.U. nr L 356 z 31.12.1985, str. 1.
7 Decyzja Rady (UE, Euratom) 2020/2053 z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej oraz uchylająca decyzję 2014/335/UE, Euratom (Dz.U. L z 15.12.2020, s. 1).
8 Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s. 1).
9 Rozporządzenie Rady (UE, Euratom) nr 609/2014 z dnia 26 maja 2014 r. w sprawie metod i procedury udostępniania tradycyjnych zasobów własnych, zasobów własnych opartych na VAT i zasobów własnych opartych na DNB oraz w sprawie środków w celu zaspokojenia potrzeb gotówkowych (Dz.U. L 168 z 7.6.2014, s. 39).
10 Rozporządzenie Rady (UE, Euratom) 2021/768 z dnia 30 kwietnia 2021 r. określające środki wykonawcze dotyczące systemu zasobów własnych Unii Europejskiej oraz uchylające rozporządzenie (UE, Euratom) nr 608/2014 (Dz.U. L 165 z …, s. 1).
11 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
[1] Nazwa tytułu I skreślona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Art. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 1 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[2] Nazwa tytułu II skreślona przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Art. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 2 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[3] Nazwa tytułu III skreślona przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Art. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 3 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[4] Art. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 4 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[5] Art. 5 uchylony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 5 uchylony przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[6] Art. 6 uchylony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 6 uchylony przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[7] Nazwa tytułu IV skreślona przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Art. 7 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 7 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[8] Art. 8 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 8 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[9] Art. 9 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 9 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[10] Nazwa tytułu V skreślona przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Art. 10 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 10 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[11] Art. 11 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 11 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[12] Art. 12 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 12 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[13] Art. 13 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 13 w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[14] Art. 13a dodany przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9), art. 13a dodany przez ww. rozporządzenie nie ma zastosowania do sporządzania ani korygowania sprawozdań dotyczących podstawy zasobów własnych opartych na VAT za lata budżetowe sprzed 2021 r.
[15] Nazwa tytułu VI skreślona przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/769 z dnia 30 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG, Euratom) nr 1553/89 w sprawie ostatecznych jednolitych warunków poboru środków własnych pochodzących z podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE L 165 z 11.05.2021, str. 9). Zmiana weszła w życie 15 grudnia 2020 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2021 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00