Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • today
      Aktualność

      Zmiana zasad udzielania pomocy de minimis dla dłużników FGŚP - opublikowano projekt rozporządzenia

      Od 1 lipca 2024 r. pomoc de minimis ma być udzielana zgodnie z rozporządzeniem UE nr 2023/2831. Nowe zasady dotyczyć będą również przedsiębiorców, w przypadku których dysponent Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych odstąpił w całości lub w części od dochodzenia zwrotu należności lub umorzenie w całości lub w części należności w ramach pomocy de minimis. W wyniku zmian zostanie zmodyfikowana

    • today
      Aktualność

      Nowe zasady opodatkowania firm w UE mogą przynieść Polsce 4 mld euro rocznie

      Ujednolicenie opodatkowania korporacji w UE może spowodować wzrost wpływów podatkowych w poszczególnych krajach, a w Polsce przynieść dodatkowe 4 mld EUR rocznie. Obecnie mimo iż od 1999 r. średnia stawka CIT w Unii spadła z 35 do 21,4 proc., to wciąż poszczególne państwa tracą wpływy z powodu przenoszenia zysków przez korporacje międzynarodowe.

    • today
      Aktualność

      Odroczenie terminu wydania dwóch Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju

      Odroczenie terminu wydania Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) dotyczy sektorowych ESRS i ESRS dla jednostek z państw trzecich. Proponowana nowa data to 30 czerwca 2026 r. Pierwotnie miały być one przyjęte do 30 czerwca 2024 r. Zmiana terminu ma zapewnić więcej czasu na wdrożenie pełnych ESRS. Odroczenie nie objęło uproszczonych ESRS.

    • today
      Aktualność

      Ogłoszono nabór wniosków w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina

      Podsumowanie dwóch dekad współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy – to główny temat spotkania wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z samorządowcami z obu państw, które odbyło się w Przemyślu. Przy tej okazji wiceszefowa MFiPR ogłosiła też pierwsze konkursy na polsko-ukraińskie projekty.

    • today
      Aktualność

      Odwołanie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych

      2 maja 2023 r. uchylono rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych (Dz. U. poz. 751 i 812). Uchylone rozporządzenie ustanawiało zakaz przywozu z terytorium Ukrainy na terytorium Polski produktów rolnych przy jednoczesnym umożliwieniu tranzytu towarów przez terytorium Polski (RP).

    • today
      Aktualność

      Polska w czołówce państw członkowskich Unii Europejskiej najczęściej delegujących pracowników. Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy delegującego pracowników za granicę?

      Delegowanie pracowników to czasowe wysłanie ich na terytorium innego państwa członkowskiego w ramach transgranicznego świadczenia usług. Nie opiera się ono na swobodzie przepływu osób, ale na swobodzie świadczenia usług wewnątrz Unii Europejskiej. Delegowanie pracownika powinno mieć przy tym charakter incydentalny i tymczasowy.

    • today
      Aktualność

      Odpoczynek dobowy dodatkowo, oprócz odpoczynku tygodniowego

      Odpoczynek dobowy przysługuje dodatkowo w stosunku do odpoczynku tygodniowego nawet wtedy, gdy poprzedza bezpośrednio odpoczynek tygodniowy - uznał w wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE. Jest tak także w przypadku, gdy ustawodawstwo krajowe przyznaje pracownikom okres odpoczynku tygodniowego dłuższy od okresu wymaganego na podstawie prawa Unii.

    • today
      Aktualność

      Jak zmienią się stawki VAT i CN w 2023 r.

      W 2023 r. zostanie utrzymana stawka 0% na żywność oraz darowizny na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy. Nie zostaną utrzymane obniżone stawki na nawozy, gaz i energię. Natomiast wprowadzone zmiany w klasyfikacji CN na 2023 r. nie spowodują zmian w stawkach VAT.

    • today
      Aktualność

      KE przyjęła wytyczne w sprawie układów zbiorowych dotyczących warunków pracy osób "samozatrudnionych"

      Komisja Europejska przyjęła wczoraj wytyczne w sprawie możliwości układów zbiorowych z osobami pracującymi na własny rachunek niezatrudniającymi pracowników. W wytycznych tych wyjaśniono, w jakich przypadkach niektóre osoby pracujące na własny rachunek mogą prowadzić rokowania zbiorowe w celu uzyskania lepszych warunków pracy bez naruszania unijnych reguł konkurencji.

    • today
      Aktualność

      Pomoc dla przedsiębiorców z pobrexitowej rezerwy dostosowawczej

      Instytucje Unii Europejskiej ustanowiły specjalny funduszu europejski, w celu finansowego wsparcia poszkodowane przez brexit podmioty. Fundusz ten to tzw. pobrexitowa rezerwa dostosowawcza. Zasady udzielania pomocy z tego funduszu określa opublikowane 29 sierpnia 2022 r. rozporządzenie w sprawie udzielania przedsiębiorcom pomocy w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej.

    • today
      Aktualność

      500+ dla rodziców pracujących za granicą wciąż z problemami

      Rodzice dzieci pracujący poza granicami Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego mają problem z uzyskaniem w Polsce świadczenia 500+ - alarmują internauci, a sami rodzice szukają prawników. Chodzi o uzyskanie zaświadczenia, że dany rodzic nie pobiera świadczeń na dzieci w innym państwie. W skrajnych przypadkach takie sprawy mogą być rozpatrywane przez długi czas.

    • today
      Aktualność

      Nie zostań przypadkiem wakacyjnym przemytnikiem – ostrzeżenie MF

      MF przypomina, jakich rzeczy nie przewozić przez granicę, aby nie trafić do więzienia za przemyt. Przypominamy, że w niektórych krajach karalny będzie wywóz kawałka rafy koralowej lub muszli chronionego gatunku. Nie wszystko można przewozić nawet w obrębie strefy Schengen. Przedstawiamy komunikat MF w tej sprawie.

    • today
      Aktualność

      Zmiany w Kodeksie pracy nie mogą utrudniać działalności firm

      Tzw. unijna nowelizacja Kodeku pracy wymaga dalszych rozmów. Wzrost liczby dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom, zwiększona liczba wniosków pracowników o zmianę organizacji pracy, więcej kategorii pracowników objętych dodatkową ochroną czy zmiany w korzystaniu z uprawnień rodzicielskich utrudnią pracodawcom organizację pracy, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach – uważa Konfederacja

    • today
      Aktualność

      Przestrzeganie warunków socjalnych kierowców: aktualizacja wytycznych

      W związku z wyjątkowymi okolicznościami, spowodowanymi wojną toczącą się na Ukrainie, przewoźnicy wykonujący międzynarodowe i krajowe przewozy drogowe osób i rzeczy w ramach tego konfliktu mogą stosować odstępstwa od warunków socjalnych kierowców oraz obowiązku stosowania urządzeń rejestrujących (tachografów).

    • today
      Aktualność

      Nowy produkt emerytalny - OIPE

      Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) umożliwi Polakom i innym mieszkańcom państw Unii Europejskiej oszczędzanie na emeryturę na jednolitych zasadach. Trwają prace nad projektem ustawy o OIPE.

    • today
      Aktualność

      Informacje o zrównoważonym rozwoju będą elementem sprawozdania z działalności ale nie tak prędko

      Unia Europejska pracuje nad dyrektywą dotyczącą sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ma ona zastąpić dotychczasowe regulacje UE w sprawie ujawniania informacji niefinansowych i rozszerzyć katalog podmiotów obowiązanych do raportowania. Według projektu, pierwszymi jednostkami, które będą miały obowiązek zamieszczenia informacji o zrównoważonym rozwoju w sprawozdaniu z

    • today
      Aktualność

      Przewożenie gotówki za granice UE trzeba zadeklarować

      3 czerwca 2021 r. wejdą w życie przepisy unijne, rozszerzające obowiązki osób przewożących pieniądze przez granice UE. Dla przewozu kwoty, co najmniej 10 000 euro, wprowadzono obowiązek złożenia deklaracji tych środków właściwym organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej. Obowiązek pojawia się przy wjeździe i wyjeździe z UE, niezależnie od środka lokomocji.

    • today
      Aktualność

      Dłuższe zwolnienie z cła i VAT sprzętu ochronnego i medycznego przywożonego do Polski

      Do 30 kwietnia 2021 r. będzie obowiązywało zwolnienie z cła i VAT sprzętu ochronnego i medycznego przywożonego do Polski – tak wynika z decyzji Komisji Europejskiej (KE) z 28 października 2020 r. Decyzja KE ma związek z utrzymującym się zapotrzebowaniem na sprzęt ochronny i medyczny potrzebny przy zwalczaniu COVID-19.

    • today
      Aktualność

      DGP: Pilne świadczenie zdrowotne na koszt państwa

      Państwo członkowskie musi pokryć koszt pilnego zabiegu przeprowadzonego w innym państwie członkowskim przez ubezpieczonego, choćby obywatel nie uzyskał zgody na zrekompensowanie wydatków. Odmowa wypłaty jest bowiem niezgodna z zasadą swobodnego świadczenia usług i dyrektywą w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej. Uznał tak Trybunał Sprawiedliwości UE.

    • today
      Aktualność

      Od dziś Polacy bez kwarantanny po przekroczeniu granic UE

      W Dzienniku Ustaw w czwartek wieczorem 2 lipca 2020 r. opublikowano (poz. 1182) nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów, zgodnie z którą z obowiązkowej maksymalnie 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE zwolnieni będą m.in. obywatele RP. Zmiana wchodzi w życie 3 lipca 2020 r.

    • today
      Aktualność

      KE zaczyna drugą fazę konsultacji ws. płacy minimalnej w UE

      KE rozpoczęła drugą fazę konsultacji ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców ws. płacy minimalnej, którą mieliby zostać objęci wszyscy pracownicy w UE. W ciągu kilku miesięcy zapadnie decyzja, czy w tej sprawie będą rekomendacje czy dyrektywa.

    • today
      Aktualność

      MFiPR przedstawiło antykryzysowe działania dla projektów finansowanych z EFS

      Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło we wtorek 17 marca 2020 r. kolejny pakiet rekomendacji, które mają pomóc między innymi osobom, firmom i organizacjom pozarządowym realizującym projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

    • today
      Aktualność

      DGP: Sygnaliści lepiej chronieni

      Kraje członkowskie, w tym Polska, mają dwa lata na wdrożenie przepisów dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Została ona opublikowana 26 listopada 2019 r. w dzienniku ustaw Unii Europejskiej i weszła w życie po 20 dniach, czyli wczoraj. Dyrektywa przewiduje szeroką ochronę osób informujących o nieprawidłowościach – tzw. sygnalistów. Dotyczy nie tylko podmiotów publicznych

    • today
      Aktualność

      Europejski Urząd ds. Pracy rozpoczął działalność

      Powołany do życia na początku tego roku Europejski Urząd ds. Pracy 16 października zainaugurował oficjalnie działalność. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przekonuje, że to kolejny duży krok w kierunku lepszej integracji unijnego rynku pracy.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00