Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie WSA z dnia 23 stycznia 2022 r., sygn. IV SO/Po 2/22

      Poseł na Sejm jako indywidualna osoba nie jest podmiotem sprawującym władzę publiczną bądź wykonującym zadania publiczne. A skoro tak, to nie jest on zobowiązany do udzielania informacji publicznej.

    • gavel
      Orzeczenie
    • gavel
      Orzeczenie
    • gavel
      Orzeczenie
    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 22 września 2016 r., sygn. III SW 7/16

      1. Sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego partii politycznej nie jest prawidłowe i podlega odrzuceniu gdy podaje nieprawdę, że przychody komitetu pochodziły z funduszu wyborczego partii, choć komitet uzyskał niemałą kwotę z rachunku bieżącego partii i wydatkował ją na wybory. 2. Komitet wyborczy partii politycznej nie może wydać na wybory pieniędzy, które nie pochodziły z funduszu wyborczego tej

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2011 r., sygn. III SW 49/11

      Po wniesieniu protestu przeciwko ważności wyborów niedopuszczalne jest ponowne przeliczenie kart do głosowania i sprawdzenie wyników przez członków komisji wyborczych.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. III SW 54/11

      Naruszenie art. 228 § 1 pkt 8 Kodeksu wyborczego przez błędne ustalenie, że na kandydaturę nie oddano ważnych głosów w sytuacji, gdy takie głosy w rzeczywistości oddano, nie ma wpływu na wynik wyborów, jeżeli komitet wyborczy nie uczestniczył w podziale mandatów.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 8 listopada 2011 r., sygn. III SW 162/11

      Protest wyborczy wnosi się do Sądu Najwyższego bez pośrednictwa innych organów. Zachowanie terminu do wniesienia protestu wyborczego bada się z uwzględnieniem daty nadania pisma bezpośrednio do Sądu Najwyższego w polskiej placówce operatora publicznego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 4 listopada 2011 r., sygn. III SW 27/11

      1. Wystąpienie do Państwowej Komisji Wyborczej najpóźniej do 40 dnia przed dniem wyborów z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, o którym mowa w art. 210 § 3 Kodeksu wyborczego, stanowi warunek konieczny zgłoszenia do rejestracji list kandydatów, które nie uzyskały poparcia podpisami co najmniej 5.000 wyborców. 2. Dla zachowania terminu do zgłoszenia wniosku o wydanie zaświadcze nia, o którym mowa w art

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 3 listopada 2011 r., sygn. III SW 119/11

      Partia polityczna nie jest podmiotem uprawnionym do wniesienia protestu przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu RP.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 25 października 2011 r., sygn. III SW 30/11

      Naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego dotyczące wadliwego sporządzenia kart do głosowania nie ma wpływu na wynik wyborów, gdy zwiększenie liczby głosów oddanych na listę kandydatów na posłów komitetu wyborczego pominiętego na karcie do głosowania o wszystkie głosy nieważne z tego powodu, nie prowadziłoby do uczestniczenia tego komitetu w podziale mandatów.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 25 października 2011 r., sygn. III SW 70/11

      Przepisy Kodeksu wyborczego nie przewidują złożenia protestu przeciwko ważności wyborów w formie elektronicznej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 25 października 2011 r., sygn. III SW 43/11

      Wyborca przebywający czasowo w okresie obejmującym dzień wyborów na obszarze gminy, w której położona jest jednostka organizacyjna tworząca odrębny obwód głosowania, nie może być bez wiedzy i woli umieszczony w spisie wyborców w takim odrębnym obwodzie głosowania.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 20 września 2011 r., sygn. III SW 12/11

      Protest wyborczy wniesiony z naruszeniem terminu to zarówno protest przedwczesny, czyli złożony przed dniem ogłoszenia wyników wyborów, jak i protest spóźniony, czyli wniesiony po upływie tego terminu (243 § 1 w związku z art. 241 Kodeksu wyborczego).

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 31 sierpnia 2011 r., sygn. III SW 10/11

      Wpis obywatela do wykazu osób udzielających poparcia utworzeniu komitetu wyborczego wyborców jest wadliwy wtedy, gdy z podanego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania jednoznacznie wynika, że nie dotyczy on obywatela oznaczonego numerem PESEL podanym w tym wykazie (art. 100 Konstytucji RP, art. 204 § 6 i 7 pkt 3 Kodeksu wyborczego).

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 29 sierpnia 2011 r., sygn. III SW 8/11

      Brak jednej z informacji, o których mowa w art. 204 § 7 pkt 3 Kodeksu wyborczego lub wskazanie jej w sposób uniemożliwiający identyfikację obywatela popierającego utworzenie komitetu wyborczego, nie podlega usunięciu w trybie art. 97 § 2 Kodeksu wyborczego, po upływie terminu do zawiadomienia o utworzeniu komitetu.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 9 września 2010 r., sygn. III SO 16/10

      Komitet inicjatywy ustawodawczej nabywa osobowość prawną z chwilą przyjęcia przez Marszałka Sejmu zawiadomienia o jego utworzeniu (art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli) i dopiero od tego momentu występuje w obrocie prawnym jako twórca projektu ustawy, mogący skutecznie angażować organy zobowiązane i uprawnione do oceny jego normatywnej

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 2 grudnia 2009 r., sygn. I CSK 140/09

      W razie naruszenia prawa osoby trzeciej, brak zgody Sejmu na pociągnięcie posła do cywilnej odpowiedzialności sądowej w sprawie wchodzącej w zakres sprawowania mandatu, stanowi przeszkodę procesową skutkującą odrzuceniem pozwu.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SA w Łodzi z dnia 6 listopada 2009 r., sygn. I ACa 813/09

      Skarga o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym postanowieniem sądu apelacyjnego, wydanym w trybie art. 61 ust. 3 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (jedn. tekst: Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1547 ze zm.), oddalającym zażalenie na postanowienie sądu okręgowego oddalające odwołanie od uchwały rady miejskiej w przedmiocie stwierdzenia

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 5 grudnia 2007 r., sygn. III SW 63/07

      Protest wyborczy wymaga przedstawienia lub wskazania dowodów, które rzeczywiście mogą potwierdzić stawiane zarzuty. Brak takich dowodów powoduje pozostawienie protestu wyborczego bez rozpoznania (art. 79 ust. 3 i art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, jednolity tekst: Dz.U. z 2007 Nr 190, poz. 1360

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. III SW 52/07

      Ogłoszenie przez Państwową Komisję Wyborczą zakończenia ciszy wyborczej przed zakończeniem głosowania w obwodowych komisjach wyborczych poza granicami kraju nie oznacza naruszenia art. 86 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (jednolity tekst: Dz.U. z 2007 Nr 190, poz. 1360). Przewidziany w art. 219 Ordynacji

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 27 listopada 2007 r., sygn. III SW 55/07

      Sąd Najwyższy nie jest uprawniony ani upoważniony do oceny postulowanych przez wnoszącego protest sposobów ulepszenia systemu ustalania wyników wyborów. Postulaty tego rodzaju nie odpowiadają ustawowemu pojęciu zarzutów protestu wyborczego (art. 79 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, jednolity tekst: Dz.U.

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 1 czerwca 2006 r., sygn. III SW 2/06

      1. Państwowa Komisja Wyborcza bada sprawozdanie każdego komitetu wyborczego uczestniczącego w wyborach, niezależnie od późniejszego wykre-ślenia wpisu tworzącej go partii politycznej z ewidencji i zarządzenia jej likwidacji na podstawie art. 47 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 857 ze zm.). W postępowaniu tym komitet wyborczy reprezentowany

    • gavel
      Orzeczenie

      Postanowienie SN z dnia 7 grudnia 2005 r. sygn. III SW 67/05

      Stwierdzenie, że wyborcy udzielali poparcia, składając podpisy na wykazie zawierającym nazwę komitetu wyborczego, ale bez wskazania imienia i nazwiska kandydata na senatora, oznacza dostateczne uprawdopodobnienie popełnienia przestępstwa dopuszczenia się nadużycia w sporządzaniu list z podpisami obywateli zgłaszających kandydatów w wyborach (art. 248 pkt 6 k.k.) jako podstawy protestu wyborczego.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00