Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 23 czerwca 1993 r., sygn. I PZP 16/93

Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora po rozpoznaniu wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, skierowanego do rozpoznania przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego, o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące zagadnienie prawne:

„Czy do mianowanych pracowników Najwyższej Izby Kontroli mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. nr 31, poz. 214 ze zm.)?”

podjął następującą uchwałę:

Przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. nr 31, poz. 214 ze zm.) mają zastosowanie do mianowanych pracowników Najwyższej Izby Kontroli tylko w zakresie nie uregulowanym ustawą z dnia 8 października 1980 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz.U. nr 22, poz. 82 ze zm.) oraz przepisami wykonawczymi do tej ustawy.

Uzasadnienie

I. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wniósł o rozpoznanie przez skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego przedstawione wyżej zagadnienie prawne. W uzasadnieniu wniosku Pierwszy Prezes SN podniósł, że z art. 1 pkt 3 ustawy z 16.IX.1982 r. o pracownikach urzędów państwowych w zw. z art. 35 Konstytucji RP, a także z przepisów ustawy z 8.X.1980 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (Dz.U. nr 22, poz. 82 ze zm.) i wydanych na podstawie art. 19 tej ustawy przepisów (zwłaszcza § 13) uchwały Rady Państwa z dnia 17 grudnia 1980 r. w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz wymaganych kwalifikacji pracowników Najwyższej Izby Kontroli (Mon. Pol. 1981 r. nr 1, poz. 4) oraz przepisów (zwłaszcza § 13) zarządzenia Nr 5 Marszałka Sejmu z 25.VI.1992 r. w sprawie zasad wynagradzania oraz niektórych uprawnień pracowników Najwyższej Izby Kontroli (nie publikowanego) wynikałoby, iż status prawny pracowników Najwyższej Izby Kontroli unormowany jest przede wszystkim ustawą o NIK oraz aktami prawnymi wydanymi z mocy delegacji zawartej w art. 19 tej ustawy, w sprawach zaś nie uregulowanych powołanymi przepisami, z mocy art. 1 pkt 3 ustawy z 16.IX.1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, do pracowników NIK mają zastosowanie przepisy tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00