Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 30 listopada 2004 r., sygn. II SA/Kr 795/02

1. Fizyczne zatrzymanie pojazdu zajętego przez komornika nie jest czynnością egzekucyjną w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego, w oparciu o które komornik prowadzi egzekucję, a tym samym nie można mówić, że policja zatrzymując pojazd /przez faktyczne zatrzymanie jadącego pojazdu, odebranie kluczyków, przewiezienie na parking strzeżony itp./, wykonuje czynności egzekucyjne komornika.

Obecność komornika przy takim zatrzymaniu jest z reguły niemożliwa, gdyż po wniosku komornika o udzielenie w tym zakresie pomocy, czy zawiadomieniu o przestępstwie z art. 300 par. 2 Kk - komornik nie ma obowiązku uczestniczyć w działaniach Policji, a tym samym w takim zatrzymaniu.

2. Zarzucając funkcjonariuszowi przekroczenie przez niego uprawnień, czy naruszenie dyscypliny służbowej, należy podać konkretny przepis, który działaniem tego funkcjonariusza został przekroczony, czy naruszony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Mieczysława N. na orzeczenie M. Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia 20 lutego 2002 r., (...) w przedmiocie naruszenia dyscypliny służbowej - uchyla zaskarżone orzeczenie oraz poprzedzające je orzeczenie organu pierwszej instancji.

 

UZASADNIENIE

Orzeczeniem z dnia 20 lutego 2002 r. (...) Komendant Wojewódzki Policji w K. po rozpatrzeniu odwołania podinspektora Mieczysława N. od orzeczenia z dnia 21 stycznia 2002 r. Komendanta Miejskiego Policji w T. o uznaniu go winnym popełnienia zarzucanego czynu i odstąpieniu od wymierzenia kary dyscyplinarnej postanowił zaskarżone orzeczenie utrzymać w mocy.

Na uzasadnienie orzeczenia M. Komendant Wojewódzki podał, że orzeczeniem z dnia 21.01.2002 r. Komendant Miejski Policji w T. uznał Mieczysława N. winnym naruszenia dyscypliny służbowej i odstąpił od wymierzenia kary dyscyplinarnej za to, że: "w dniu 22 października 2001 r. około godziny 22.20 będąc przełożonym funkcjonariuszy z Komisariatu Policji T.-C. wydał podległym policjantom polecenie usunięcia bez obecności komornika, pojazdu marki Ford Focus (...), zajętego przez Komornika Sądowego Rewiru I przy Sądzie Rejonowym w T. tytułem egzekucji długów należących do dłużnika Wojciecha Cz. i doprowadził tym samym do przekroczenia uprawnień Policji, polegającego na zastosowaniu środka egzekucji administracyjnej za organ egzekucji - tj. popełnienie czynu będącego naruszeniem dyscypliny służbowej określonego w par. 4 ust. 1 Zarządzenia nr 21 Komendanta Głównego Policji z dnia 20 maja 1993 r. w sprawie funkcjonowania organizacji hierarchicznej w Policji w zw. z par. 3 ust. 2 i par. 5 ust. 1 rozporządzenia MSWiA z dnia 29 sierpnia 2001 r. w sprawie sposobu udzielania przez Policję i Straż Graniczną pomocy lub asysty organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00