Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 15 stycznia 2008 r., sygn. II SA/Ol 965/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak Sędzia WSA Alicja Jaszczak - Sikora (spr.) Protokolant Urszula Wojciechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi Gminy na zarządzenie zastępcze Wojewody z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie wygaśnięcia mandatu Wójta I. uchyla zaskarżone zarządzenie zastępcze, II. orzeka że zaskarżone zarządzenie zastępcze nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Wojewody na rzecz Rady Gminy kwotę 540 zł ( słownie: pięćset czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Zarządzeniem zastępczym z dnia "[...]" Wojewoda, działając na podstawie art. 98a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w związku z art. 26 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta oraz art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, stwierdził wygaśnięcie mandatu Wójta Gminy H. K.

W uzasadnieniu zarządzenia zastępczego Wojewoda podał, że Wójt prowadzi osobiście działalność gospodarczą "[...]" w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Z zaświadczenia o dokonaniu wpisu do ewidencji wynika, że działalność ta obejmuje sprzedaż detaliczną żywności i produktów spożywczych na straganach i targowiskach, sprzedaż detaliczną pozostałych towarów na straganach i targowiskach oraz sprzedaż detaliczną bezpośrednią prowadzoną poza siecią sklepową. Wojewoda wywiódł, że w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej wyraźnie wskazano, iż jej zapisy nie znajdują zastosowania wyłącznie względem niektórych tylko procesów gospodarczych w rolnictwie, wobec czego pozostała działalność, taka jak detaliczna sprzedaż własnych płodów rolnych, mimo jej związku z działalnością rolniczą, podlega rygorom ustawy, zaś rolnik jest w tym zakresie przedsiębiorcą. Zapisy te są skorelowane z art. 4 pkt 6 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności, który wyłącza spod zakazu prowadzenie wytwórczej działalności gospodarczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego. Wojewoda stwierdził, że w przypadku, w którym osoba prowadząca działalność gospodarczą, objętą zakazem z powołanego wyżej przepisu, została wybrana na stanowisko wójta i chce pełnić tę funkcję, zobowiązana jest do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania i załączenia do pierwszego oświadczenia majątkowego informacji o zaprzestaniu prowadzenia tej działalności. Wojewoda przyznał, że sama hodowla pszczół jest bezspornie działalnością rolniczą, jednakże wpisy do ewidencji działalności gospodarczej wskazywały, że zakres działalności prowadzonej przez Wójta wykracza poza zakres działalności dopuszczalnej w myśl art. 4 pkt 6 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności. Wojewoda wskazał również, że z pisma Urzędu Skarbowego "[...]" wynika, iż H.K. prowadzi działalność gospodarczą od 1 grudnia 2000 r. i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00