Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      Najtrudniejsze problemy księgowe w pytaniach i odpowiedziach

      Prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych to trudne zadanie. Trzeba nieustannie brać pod uwagę takie czynniki, jak nieustające zmiany przepisów, ich niejednoznaczność czy niepełna wiedza z danego zakresu. Dlatego w najnowszym numerze "Poradnika" Czytelnik znajdzie zestaw pytań i odpowiedzi, mających na celu wyjaśnienie, przynajmniej niektórych, ważnych zagadnień. Pytania dotyczą kwestii związanych

    • comment
      Porada

      Jak ująć wierzytelności nieściągalne w księgach rachunkowych

      Prowadzenie działalności gospodarczej łączy się z określonym ryzykiem. Zdarza się, że mimo wykonanej usługi dłużnik nie chce za nią zapłacić. Monity i wezwania do zapłaty pozostają bez odpowiedzi. Brak zapłaty wywołuje stosowne skutki w świetle ustawy o podatku dochodowym.

    • comment
      Porada

      Kiedy i w jakiej wysokości należy tworzyć odpisy aktualizujące należności

      W spółkach często zauważyć można skłonność do zaniżania odpisów aktualizujących należności lub próby uniknięcia ich tworzenia. Jednak zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości istnieje obowiązek wyceny należności w kwocie wymaganej zapłaty - trzeba jej dokonać nie rzadziej niż na dzień bilansowy. Wszystko to przy zachowaniu zasady ostrożności.

    • comment
      Porada

      Różnice kursowe w inwestycjach długoterminowych

      Zakupiliśmy maszyny, które wynajmować będziemy innej spółce. Ujęte zostały one na inwestycjach długoterminowych (umowa wynajmu na 5 lat). Czy tak, jak w przypadku środków trwałych, różnice kursowe które powstały z zapłaty za maszyny przed ich oddaniem w wynajem powiększą ich wartość początkową?

    • comment
      Porada

      Wykupienie samochodu w leasingu w celu odsprzedaży

      Zakończyliśmy przed czasem umowę leasingową na samochód osobowy. Samochód został wykupiony z firmy leasingowej ( w celu odsprzedaży) a następnie po kilku dniach sprzedany. Jak w świetle ustawy o rachunkowości zaewidencjonować fakturę zakupową i sprzedażową dotyczącą samochodu oraz fakturę obciążającą Spółkę opłatą za wcześniejsze zakończenie umowy leasingu. Czy należy wprowadzać samochód do ewidencji

    • comment
      Porada

      Zaliczenie do wartości niematerialnych i prawnych kosztów rozwojowych

      Nasz Spółka ma opracowaną technologię produkcji kruszywa, jest w trakcie rejestracji w Urzędzie Patentowym. Czy technologię tę możemy wprowadzić do ksiąg rachunkowych teraz, czy dopiero w momencie rejestracji i kiedy Spółka może sprzedać posiadany patent na technologię?

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00