Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 7 września 1999 r. sygn. I PKN 250/99

Przepis art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. Nr 54, poz. 310) nie wymaga, by objęcie i prowadzenie gospodarstwa rolnego następowało bezpośrednio po zaprzestaniu w nim pracy. Przepis ten ma zastosowanie także w przypadku zbycia gospodarstwa i niezależnie od czasu przez jaki było ono prowadzone.

Przewodniczący: SSN Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sędziowie: SN Jadwiga Skibińska-Adamowicz, SA Katarzyna Gonera.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 7 września 1999 r. sprawy z powództwa Jerzego K. przeciwko Bankowi Z. S.A. w W. - Oddziałowi w B. o wypłatę nagrody jubileuszowej, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 8 października 1998 r.

oddalił kasację.

Uzasadnienie

W imieniu pozwanego Banku Zachodniego S.A. w W. Oddziału w B. wniesiona została kasacja od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 8 października 1998 r. [...], którym została oddalona jego apelacja od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Łomży z dnia 21 maja 1998 r. [...].

Powód Jerzy K. wnosił o zasądzenie od strony pozwanej kwoty 8.200 zł tytułem nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy. Strona pozwana nie zaliczyła powodowi okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 roku życia, gdyż pomiędzy pracą w gospodarstwie rodziców a przejęciem gospodarstwa rolnego po teściach upłynął okres 19 lat. Ponadto kwestionowała ona fakt objęcia przez powoda gospodarstwa teściów i jego prowadzenie. Sąd Pracy uwzględnił żądanie powoda. Ustalił przy tym, mając na uwadze niekwestionowane twierdzenia stron, że powód w okresie od 3 stycznia 1957 r. do 30 września 1960 r. pracował w gospodarstwie rolnym rodziców. W dniu 21 sierpnia 1979 r., aktem notarialnym, teściowa powoda darowała mu i jego małżonce nieruchomość rolną o powierzchni 6,67 ha, położoną we wsi O. Od tej chwili powód objął tę nieruchomość i rozpoczął prowadzenie gospodarstwa rolnego. Przejęta nieruchomość stanowiła gospodarstwo rolne. W ocenie Sądu Pracy przerwa między pracą w gospodarstwie rolnym rodziców a objęciem i rozpoczęciem prowadzenia gospodarstwa teściów nie stanowi przeszkody w zaliczeniu do stażu pracy, od którego zależy nabycie nagrody jubileuszowej, pracy w gospodarstwie rodziców po ukończeniu 16 roku życia. Sąd ten nie podzielił również zarzutu strony pozwanej, że zatrudnienie powoda w pełnym wymiarze czasu pracy, w okresie gdy przejął gospodarstwo po teściowej, wyklucza prowadzenie tego gospodarstwa. Prowadzenie przez powoda gospodarstwa rolnego nastawionego na produkcję roślinną nie musiało kolidować z jego pracą zawodową. Prace polowe powód mógł wykonywać po godzinach pracy, w okresie urlopu, a poza tym nie musiał ich wykonywać osobiście. W konsekwencji, mając na uwadze regulamin wynagradzania pracowników pozwanego Banku, Sąd Pracy zasądził na rzecz powoda kwotę 9.552 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00