Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł

      Jak prawidłowo ustalić i wypłacić trzynastkę za 2018 r.

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne (określane również jako trzynastka) jest świadczeniem ze stosunku pracy. Przysługuje ono wyłącznie tym grupom pracowników, dla których przepisy prawa lub wewnętrzne regulacje zakładowe przewidują uprawnienie do tego rodzaju nagrody. Nabycie prawa do trzynastki zależy od efektywnie przepracowanego przez niego roku lub co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy. Wypłata

    • comment
      Porada

      Jak wypłacić dodatek stażowy pracownikowi odchodzącemu z pracy w trakcie miesiąca

      Z naszego urzędu odchodzi pracownik. Ma on prawo do dodatku za wysługę lat w wysokości 9% wynagrodzenia zasadniczego. W jaki sposób wyliczyć jego dodatek stażowy za październik, jeśli umowa z nim rozwiązała się (za porozumieniem stron) 8 października br.? Czy dodatek za październik należy mu się w całości, czy w wysokości proporcjonalnej?

    • comment
      Porada
    • comment
      Porada

      Jak wyliczyć wskaźnik przyrostu wynagrodzeń

      Wyliczam wskaźnik przyrostu wynagrodzenia w 2006 r. w stosunku do średniej płacy ub.r. Czy powinnam w funduszu płac, a tym samym w wyliczeniu, uwzględnić nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalno-rentowe, skoro są to świadczenia, które nie przysługują za wykonaną pracę, tylko automatycznie po spełnieniu ustawowych warunków?

    • comment
      Artykuł

      Na jakich zasadach przyznawać trzynastki za 2017 r.

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem motywacyjnym i ma charakter premii dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Nie jest zatem powszechne. Nabycie prawa do trzynastki nie zależy jednak od jakości czy wydajności pracy świadczonej przez pracownika, lecz od efektywnie przepracowanego przez niego roku lub co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy.

    • comment
      Artykuł

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2016 r. - jak je przyznawać pracownikom

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, przysługuje co do zasady pracownikom jednostek sfery budżetowej i jest nagrodą za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Wysokość trzynastki zależy od długości okresu faktycznie przepracowanego w danym roku.

    • comment
      Artykuł

      Jakie urlopy przysługują pracownikom sfery budżetowej

      Pracownicy sfery budżetowej, podobnie jak i inne grupy zawodowe, mają prawo do różnego rodzaju urlopów. Wszystkim tym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy. Oprócz tego nauczyciele mają prawo do szczególnego urlopu dla poratowania zdrowia; urzędnicy samorządowi do urlopów bezpłatnych na czas sprawowania mandatu, a urzędnikom służby cywilnej przysługuje tzw. dodatkowy urlop wypoczynkowy.

    • comment
      Porada

      Jak uniknąć błędów przy przyznawaniu i wypłacie trzynastek

      Pracodawca podlegający przepisom ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym ma obowiązek naliczyć i wypłacić pracownikom tzw. trzynastki, jeżeli nabyli do niej prawo. Wypłata trzynastki powinna nastąpić najpóźniej do 31 marca danego roku za rok poprzedni. Niedopełnienie tego obowiązku przez pracodawcę będzie wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł.

    • comment
      Artykuł

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2014 r.

      Dodatkowe wynagrodzenie roczne (określane również jako trzynastka) nie ma charakteru powszechnego. Jest to świadczenie ze stosunku pracy przysługujące wyłącznie tym grupom zatrudnionych, dla których przepisy prawa lub wewnętrzne regulacje zakładowe przewidują uprawnienie do tego rodzaju nagrody.

    • comment
      Porada

      Staż uprawniający do nabycia nagrody jubileuszowej

      Nasz pracownik kilka lat temu, nie będąc jeszcze naszym pracownikiem, był w wojsku. Przed odbyciem zasadniczej służby wojskowej nigdzie nie pracował. Bezpośrednio po odbyciu służby przez kilka miesięcy także nie był nigdzie zatrudniony. Czy w tym przypadku okres służby wojskowej podlega wliczeniu do okresów zaliczanych do stażu do nagrody jubileuszowej? Do nagród jubileuszowych stosujemy zarządzenie

    • comment
      Artykuł

      STAŻ PRACY A UPRAWNIENIA PRACOWNIKA (CZ. 1)

      Staż pracy pracownika ma szczególne znaczenie dla niektórych jego uprawnień pracowniczych. Im więcej lat pracy, tym świadczenia przysługujące pracownikowi są korzystniejsze.

    • comment
      Porada

      Na jakich zasadach pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej po przywróceniu do pracy

      Sąd przywrócił do pracy jednego ze zwolnionych przez nasz zakład pracowników (pracownik samorządowy). Gdyby osoba ta nieprzerwanie pracowała, nabyłaby prawo do nagrody jubileuszowej. Czy cały okres pozostawania bez pracy, zakończony przywróceniem do niej przez sąd, wlicza się do okresu uprawniającego do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej?

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00