Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. IV SA/Po 766/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Asesor sądowy WSA Jacek Rejman (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 stycznia 2024 r. sprawy ze sprzeciwu J. M. na decyzję Wojewody z dnia 9 listopada 2023 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu zagospodarowania działki oraz projektu architektoniczno-budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję w całości; 2. zasądza od Wojewody na rzecz J. M. kwotę 597 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewoda (dalej również: Wojewoda; organ II instancji; organ odwoławczy) decyzją z dnia 9 listopada 2023 r. nr [...], w wyniku rozpatrzenia sprawy z odwołania od decyzji Starosty P. (dalej: Starosta; organ I instancji) nr [...] z dnia 5 września 2023 r., znak [...] o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki oraz projektu architektoniczno-budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę, na podstawie art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2023 r., poz. 775 ze zm.) - dalej: k.p.a. uchylił zaskarżoną decyzję Starosty i jednocześnie przekazał temu organowi sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Rozstrzygnięcie kasacyjne Wojewody zostało wydane w następującym stanie sprawy.

W dniu 5 czerwca 2023 r. J. M. (dalej również: inwestor; strona), działając za pośrednictwem pełnomocnika, złożyła wniosek o udzielenie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, planowanego do realizacji na działce nr [...] położonej w obrębie ewidencyjnym [...], w jednostce ewidencyjnej [...]. Do wniosku dołączono m.in. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i 3 egzemplarze projektu zagospodarowania działki oraz projektu architektoniczno-budowlanego.

Postanowieniem z dnia 20 lipca 2023 r., wydanym na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2023 r., poz. 682 ze zm.), Starosta zobowiązał inwestora do usunięcia nieprawidłowości występujących w przedłożonym do zatwierdzenia projekcie budowlanym, w tym m.in. w następujący sposób: 1. planowaną inwestycję projektować zgodnie z postanowieniami § 9 ust. 1 pkt 1a rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. z 2022 r., poz. 1679) -dalej: rozporządzenie ws. projektu budowlanego, tj. część rysunkową projektu zaopatruje się w niezbędne oznaczenia graficzne i literowe określone w Polskich Normach wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia lub inne objaśnione w legendzie (dot. granic terenu lub działki budowlanej); 2. wykazać spełnienie § 20 ust. 1 pkt 4b rozporządzenia ws. projektu budowlanego, tj. powierzchnię użytkową budynku pomniejsza się o powierzchnię schodów wewnętrznych i podestów w lokalach mieszkalnych wielopoziomowych; 3. przedłożyć decyzję zarządu drogi na lokalizację zjazdów z miejsc postojowych na drogę gminną (ulica B. ) zgodnie z zapisem art. 33 ust. 2 pkt 1 Prawa budowlanego; 4. planowaną inwestycję należy zaprojektować zgodnie z § 29 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2022 r., poz. 1225) - dalej: warunki techniczne, tj. dokonywanie zmiany naturalnego spływu wód opadowych w celu kierowania ich na teren sąsiedniej nieruchomości jest zabronione (określić jednoznacznie czy są planowane niwelacje terenu, w przypadku zmian ukształtowania na planie zagospodarowania terenu określić projektowane rzędne terenu); 5. planowaną inwestycję projektować zgodnie z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Z. - rejon ulic [...] zatwierdzonego uchwałą nr [...] Rady Gminy S. z dnia 24 września 2009 r. (Dz.Urz.Woj.[...]. nr [...], poz. [...] r.) - dalej również: plan miejscowy, w następujących punktach: a) § 6 przedłożyć uzgodnienie planowanej inwestycji z Powiatowym Konserwatorem Zabytków w P. w zakresie nadzoru archeologicznego podczas wykonywania robót ziemnych, b) § 8 ust. 1 pkt 2 - w przypadku lokalizowania budynku wzdłuż nieprzekraczalnej linii zabudowy wycofanie budynku nie może przekraczać 5 m od tej linii, c) § 18 ust. 1 pkt 4 - odprowadzanie wód opadowych, do sieci kanalizacji deszczowej; 6. brak określenia poziomu posadowienia parteru projektowanego budynku w stosunku do budynku istniejącego zgodnie z § 15 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia ws. projektu budowlanego; 7. przełożoną ekspertyzę techniczną uzupełnić o część rysunkową dotyczącą istniejącego w granicy [działki] budynku mieszkalnego, zgodnie z § 206 warunków technicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00