Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gd 498/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 10 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 29 marca 2023 r., sygn. SKO Gd/3274/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję. 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 17 marca 2022 r. M. S. zwróciła się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kartuzach o przyznanie jej świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem, Z. S.

Z akt sprawy wynika, że Z. S. (ur. 6 sierpnia 1962 r.) jest osobą niepełnoprawną w stopniu znacznym, legitymującą się orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kartuzach z dnia 2 sierpnia 2018 r., niepełnosprawność istnieje od 29 roku życia, znaczny stopień niepełnosprawności ustalono od 26 marca 2003 r. Orzeczenie zostało wydane na stałe.

Z informacji zawartych we wniosku o przyznanie świadczenia, złożonego oświadczenia oraz ustaleń dokonanych w toku wywiadów środowiskowych wynika, że Z. S., z uwagi na przebyty w 2003 r. udar, cierpi na niedowład połowiczny lewostronny, ma całkowicie niewładną lewą rękę oraz lewą nogę. Mąż wnioskodawczyni, choć z trudem, porusza się w miarę samodzielnie przy pomocy laski, wymaga jednak pomocy przy korzystaniu z toalety, ubieraniu się, zakładaniu butów. Samodzielnie zjada przygotowane posiłki. Z uwagi na stan zdrowia niepełnosprawny nie zostaje sam w domu. Nie korzysta z pomocy pielęgniarki środowiskowej.

Ze złożonego oświadczenia wynika, że M. S. wykonuje wszystkie czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego tj.: pranie, prasowanie, sprzątanie, opłacanie rachunków, robienie zakupów. Pomaga mężowi przy czynnościach higienicznych: pomaga przy myciu i kąpieli, prowadzi do toalety oraz towarzyszy mu przy niej. Wykonuje także czynności, przy których niepełnosprawny sobie nie radzi: przygotowuje i podaje posiłki, podaje leki, przygotuje ubrania i pomaga w ich ubraniu. Ponadto: realizuje recepty, umawia i uczestniczy w wizytach lekarskich, załatwia sprawy urzędowe. Czynności związane z zapewnieniem opieki i pielęgnacji zajmują wnioskodawczyni codziennie ok. 10-11 godzin.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00