Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Wr 323/23

Podatkowe postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Semiczek, Sędziowie sędzia WSA Piotr Kieres, asesor WSA Anna Kuczyńska – Szczytkowska (sprawozdawca), po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi S. T. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 lutego 2023 r. nr 0115-KDIT1.4011.609.2022.4.MST w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 grudnia 2022 r. nr 0115-KDIT1.4011.609.2022.1.MN; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 597 (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi S. T. (dalej jako: Skarżący, Strona, Wnioskodawca) jest postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako: Organ, Organ interpretacyjny, Organ podatkowy) z dnia 13 lutego 2023 r., nr 0115-KDIT1.4011.609.2022.4.MST, którym organ ten utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia 2 grudnia 2022 r., nr 0115-KDIT1.4011.609.2022.1.MN o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej.

Do organu interpretacyjnego wpłynął wspólny wniosek Skarżącego oraz E. T. (dalej jako: Zainteresowany 1) i G. S. (dalej jako: Zainteresowany 2) o wydanie interpretacji indywidualnej. We wniosku wskazano, że Wnioskodawca, Zainteresowany 1 i Zainteresowany 2, są osobami fizycznymi podlegającymi w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca wraz z żoną, Zainteresowany 1 (córka Wnioskodawcy i żony Wnioskodawcy) oraz Zainteresowany 2 (zięć Wnioskodawcy i żony Wnioskodawcy) mają zamiar zawrzeć w formie aktu notarialnego umowę dożywotniej renty w rozumieniu art. 903 Kodeksu cywilnego (k.c.). Zgodnie z planowaną umową renty, Zainteresowany 1 ustanowi rentę odpłatną na rzecz ojca (Wnioskodawcy) oraz rentę nieodpłatną na rzecz matki – żony Wnioskodawcy. Z kolei Zainteresowany 2 ustanowi rentę odpłatną na rzecz Wnioskodawcy (teścia) oraz rentę nieodpłatną na rzecz teściowej. Odpłatność za rentę na rzecz Wnioskodawcy mają stanowić udziały w spółce z o.o. Wnioskodawca posiada 299 udziałów spółce z o.o. które zostały nabyte poza małżeńską wspólnotą majątkową i stanowią jego majątek odrębny. Wnioskodawca zamierza przenieść część posiadanych przez niego udziałów w spółce z o.o. (prawdopodobnie po 118 udziałów) na rzecz Zainteresowanego 1 (córka Wnioskodawcy) i Zainteresowanego 2 (zięć Wnioskodawcy) w zamian za ustanowienie odpłatnej dożywotniej renty w rozumieniu art. 903 k.c. na rzecz Wnioskodawcy. Renta odpłatna (na rzecz Wnioskodawcy) i nieodpłatna (na rzecz żony Wnioskodawcy) będą ustalone i wypłacane przez Zainteresowanego 1 i Zainteresowanego 2 w złotych polskich i płatne miesięcznie przelewami na rachunki bankowe Wnioskodawcy w kwocie X oraz żony Wnioskodawcy w kwocie Y.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00