Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. IV SA/Wr 359/23
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska, Protokolant: Referent Przemysław Pawłowski, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 5 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi O. sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej z dnia 27 marca 2023 r. nr WK.0142.1.23.MS w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej na wniosek z dnia 19 grudnia 2022 r. oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Dwoma odrębnymi wnioskami z dnia 19 grudnia 2022 r. (złożone w dniu 29 grudnia 2022 r. i 5 stycznia 2023 r.) O. sp. z o.o. z siedzibą w L. (dalej: strona, skarżący) zwrócił się do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej (dalej: organ, DIP) o udostępnienie informacji publicznej w następującym zakresie:
1. dokumentacji aplikacyjnej dotyczącej projektu pn. "Budowa budynku wraz z niezbędną infrastrukturą i wyposażeniem celem utworzenia I. przy "ul. [...]" we W.", numer wniosku RPDS.01.03.02-02-0005/18, obejmującej poniższe załączniki do wniosku o dofinansowanie:
a. Planowane wydatki (zgodnie z załącznikiem Excel "1.3 AB Planowane wydatki"),
b. Kosztorys budowlany/inwestorski.
2. dokumentacji aplikacyjnej dotyczącej projektu pn. "Rozwój infrastruktury służącej wsparciu MMŚP we Wrocławiu poprzez utworzenie kompleksu nowoczesnych inkubatorów przedsiębiorczości", numer wniosku RPDS.01.03.01-02-0003/21, obejmującej poniższe załączniki do wniosku o dofinansowanie:
a. Planowane wydatki (zgodnie z załącznikiem Excel "1.3.1 B Planowane wydatki"),
b. Kosztorys budowlany/inwestorski.
Organ pismem z dnia 13 lutego 2023 r. zawiadomił stronę, że nie posiada gotowego do udostępnienia zbioru dokumentów żądanych przez wnioskodawcę. Udostępnienie wszystkich żądanych przez wnioskodawcę informacji wymaga szeregu czasochłonnych czynności, tj. sięgnięcia do dokumentacji źródłowej, dokonania analizy dokumentacji w celu wybrania informacji niezbędnych do realizacji wniosku, dokonania ewentualnej anonimizacji oraz usunięcia danych prawnie chronionych, dokonania segregacji i podziału według wskazanych we wniosku kryteriów. Tym samym żądane informacje stanowią informację przetworzoną. Wobec tego, stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej wezwał stronę do wykazania w terminie 7 dni, że udostępnienie informacji publicznej jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. Pouczył też, że w razie braku odpowiedzi we wskazanym terminie, podmiot zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej samodzielnie dokona oceny, czy w sprawie występuje szczególny interes publiczny.