Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Po 628/23

Dnia 5 grudnia 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędzia WSA Zbigniew Kruszewski (spr.) Asesor sądowy WSA Piotr Ławrynowicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 5 grudnia 2023 roku sprawy ze skargi M. Spółki z o.o. S.K.A. w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 lipca 2023 roku nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego z przekroczeniem terminu zajęcia określonego w zezwoleniu zarządcy drogi I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej spółki kwotę 2.131,- (dwa tysiące sto trzydzieści jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 10 lipca 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 27 października 2022 r. wymierzającą, na podstawie art. 40 ust. 12 pkt 2 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 645; dalej: u.d.p.), M. Sp. z o.o. w G. (skarżącej) karę pieniężną w kwocie [...]zł za zajęcie pasa drogowego ulicy [...] w P. poprzez umieszczenie w nim automatu biletowego w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 7 czerwca 2022 r., bez uzyskania zezwolenia zarządcy drogi.

Ze zgodnych ustaleń faktycznych organów obu instancji wynikało, że skarżąca była właścicielem automatu biletowego umieszczonego w pasie drogowym. Decyzją z 17 marca 2020 r. otrzymała pozwolenie na zajęcie pasa na okres od 13 lutego do 31 grudnia 2020 r. Jak ustalono, po tej dacie, aż do 7 czerwca 2022 r., automat biletowy znajdował się w pasie drogowym bez pozwolenia zarządcy drogi. Dnia 8 czerwca 2022 r. skarżąca wystąpiła o wydanie zezwolenie na umieszczenie automatu w pasie drogowym na okres do 2 czerwca 2024 r., a jej wniosek został uwzględniony decyzją z 7 lipca 2022 r.

Organy obu instancji zgodnie przyjęły, że za okres w którym automat znajdował się w pasie drogowym bez zezwolenia należało wymierzyć skarżącej karę pieniężną, która – zgodnie z art. 40 ust. 12 u.p.d. – wynosiła dziesięciokrotność stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego wynikającej z przepisów uchwały nr [...] Rady Miasta w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych w granicach administracyjnych miasta P.. Samorządowe Kolegium Odwoławcze podzieliło stanowisko organu I instancji o braku podstaw do zastosowania art. 189e k.p.a., ponieważ nie wystąpiła siła wyższa wyłączająca możliwość wymierzenie kary pieniężnej. Podzielił także stanowisko o braku podstaw do zastosowania art. 189f § 1 pkt 1 k.p.a., ponieważ – w zgodnej ocenie organów obu instancji – waga naruszenia prawa nie była znikoma, przy czym organ I instancji stanowisko takie uzasadnił okresem trwania naruszenia prawa, względami prewencji i generalną niemożliwością uznania zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia za naruszenie prawa o znikomej wadze, zaś Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało dodatkowo, że umiejscowienie automatu biletowego doprowadziło do pogorszenia warunków bezpieczeństwa ruchu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00