Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 1284/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Marasek-Zybura (spr.) Asesor WSA Magdalena Gawlikowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 19 czerwca 2023 r. nr SKO.NP/4115/187/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 19 czerwca 2023 r. znak: SKO.NP/4115/187/2023, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000, dalej: k.p.a.) oraz art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 615; dalej: u.ś.r.), utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy Z. z dnia 11 maja 2023 r. znak: MOPS/524/SP/O/07/05/2023 w sprawie odmowy przyznania M. M. (dalej: skarżąca) świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką H. Z.

Powyższe decyzje zostały wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskiem z dnia 24 kwietnia 2023 r. skarżąca zwróciła się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Z. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad matką, legitymującą się orzeczeniem Lekarza Orzecznika ZUS z dnia 29 maja 2020 r. o trwałej niezdolności do samodzielnej egzystencji, w którym określono datę powstania niepełnosprawności przed 1 marca 2020 r.

Pracownik socjalny w dniu 8 maja 2023 r. przeprowadził rodzinny wywiad środowiskowy, z którego wynika, że skarżąca prowadzi gospodarstwo domowe wraz z matką, mężem i dwójką dzieci. Mąż prowadzi własną działalność gospodarczą. Skarżąca 30 października 2019 r. zrezygnowała z pracy zawodowej ze względu na pogarszający się stan zdrowia matki, która choruje na demencję starczą, pozostaje pod stałą kontrolą lekarza psychiatry, jest po operacji jelita grubego, w związku z tym ma nietrzymanie stolca. Nie może pozostać sama w domu, ponieważ zagraża swojemu zdrowiu i życiu, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swojego zachowania. Dla bezpieczeństwa skarżąca wykręciła klamki z okien, założyła monitoring w domu, by móc reagować na zachowania matki, która chodzi po domu w nocy, wychodzi z domu i nie wie gdzie się znajduje, nie potrafi wrócić. Zakres sprawowanej przez skarżącą opieki obejmuje: przebieranie pieluchomajtek, przygotowanie posiłków, podawanie leków, dbanie o higienę osobistą, ubieranie, zamianę pościeli, ćwiczenia pamięci, czytanie, spacerowanie, umawianie i towarzyszenie w wizytach lekarskich, pilnowanie posiłków i przyjmowania leków (zakrztusza się żywnością). Druga córka zamieszkuje w innej gminie, prowadzi duże gospodarstwo rolne i nie jest w stanie zapewnić matce całodobowej opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00