Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Gl 322/23

Podatek od nieruchomości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Sędzia WSA Beata Machcińska (spr.), Asesor WSA Piotr Pyszny, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 13 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi C. Sp. z o.o. w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 20 grudnia 2022 r. nr SKO.FP/41.4/403/2022/13966 w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2021 r. uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi C Sp. z o.o. (dalej "Spółka", "Skarżąca" lub "Strona") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach wydana w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2021 r.

Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. Prezydent Miasta C. (dalej "organ pierwszej instancji") decyzją z dnia 1 sierpnia 2022 r. określił Spółce wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości za 2021 r. w kwocie 52.888 zł. Organ ten do podstawy opodatkowania przyjął: grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni 1383 m2 i budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni 2.074,03 m2.

Organ pierwszej instancji, ustalając powierzchnię użytkową budynków, uwzględnił wyjaśnienia Strony zamieszczone w piśmie z dnia 25 lutego 2020 r. Wskazał, że właścicielem nieruchomości położonej w C. przy ul. [...] (KW nr: [...], dalej "Nieruchomość") jest Spółka (przedsiębiorca), która prowadzi działalności gospodarczą w zakresie m.in. hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania, wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Na podstawie dokumentacji przedłożonej przez Spółkę dotyczącej zdarzeń gospodarczych związanych z Nieruchomością (rozliczenia energii elektrycznej, wywóz nieczystości, rozliczenia wody i ścieków, czynszu, a także czynszu za reklamę), organ uznał, że Nieruchomość posiadana przez Spółkę jest związana i zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej. W oparciu księgi rachunkowe Spółki ustalił, że Nieruchomość nie została zakwalifikowana jako środek trwały, gdyż została ujęta jako nieruchomość inwestycyjna. Organ pierwszej instancji stwierdził, że Nieruchomość zabudowana jest budynkami, które w ewidencji gruntów i budynków oznaczone są jako: 1) budynek oświaty, nauki i kultury oraz budynek sportowy, 2) budynek mieszkalny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00