Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 254/23

Budowlane prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędziowie: Sędzia Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Justyna Dudek - Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2023 r. w Gdańsku w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi H. F. i Z. F. na postanowienie Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku z dnia 30 stycznia 2023 r., nr WOP.7722.158.2022.GD w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

H. F. i Z. F. wnieśli do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego skargę na postanowienie Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku z 30 stycznia 2023 r. w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych, w następującym stanie faktycznym:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kartuzach (PINB) po przeprowadzeniu oględzin na działce nr [...], położonej w miejscowości Gowidlino, gm. Sierakowice wszczął pismem z 29 czerwca 2022 r. z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie dwóch budynków garażowych usytuowanych na terenie ww. działki.

Postanowieniem z 25 sierpnia 2022 r. PINB wstrzymał skarżącym prowadzenie robót budowlanych dotyczących budowy ww. budynków garażowych, na działce nr [...] w miejscowości Gowidlino, gm. Sierakowice i jednocześnie poinformował skarżących o możliwości złożenia do organu I instancji wniosku o legalizację - w terminie 30 dni od daty otrzymania tego postanowienia - oraz o konieczności wniesienia opłaty legalizacyjnej w celu uzyskania decyzji o legalizacji ww. budynku w wysokości obliczonej zgodnie z przepisem określonym w art. 59f Prawa budowlanego z tym, że stawka opłaty zgodnie z art 49d Prawa budowlanego podlega pięćdziesięciokrotnemu podwyższeniu.

W uzasadnieniu PINB wskazał, że roboty budowlane były realizowane bez wymaganego zezwolenia Starosty Kartuskiego, co potwierdza pismo Starosty z 3 grudnia 2021 r. Organ wskazał, że po 2016 r. na terenie ww. działki inwestorzy H. F. i Z. F. wybudowali budynek garażowy o konstrukcji drewnianej z dachem dwuspadowym o wymiarach 4,05 m x 5,2 m. Następnie do ww. budynku dobudowano kolejny garaż o konstrukcji drewnianej i wymiarach 3,87 m x 5,12 m. Obiekty te są posadowione na wspólnej płycie betonowej i ich powierzchnia wynosi 19,81 m2 i 20,73 m2, tj. łącznie 40,54 m2. Zdaniem organu, ww. obiekty nie są wymienione w katalogu obiektów budowlanych, sformułowanym w art. 29 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. Z 2021 r., poz. 2351 ze zm., dalej jako P.b.), zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Oznacza to, zdaniem organu, że inwestorzy powinni uzyskać taką decyzję na realizację ww. budynków garażowych, której nie posiadają. Powołując się na art. 48 ust. 1 pkt 1 P.b. organ wskazał, że wstrzymuje w drodze postanowienia budowę ww. obiektów wobec braku uzyskania przez inwestorów wymaganego pozwolenia na budowę. Jednocześnie organ pouczył strony o możliwości legalizacji, jej trybie i wysokości opłaty legalizacyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00