Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 351/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 28 lutego 2023 r., nr SKO Gd/4624/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącego M. K. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarga M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. akt SKO Gd/4624/22, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

W dniu 10 maja 2022 r. skarżący zwrócił się do Prezydenta Miasta Gdańska o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad matką – D. K., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Prezydent Miasta Gdańska decyzją z dnia 8 sierpnia 2022 r., nr GCŚ/DŚO/010723/SP/08/2022, odmówił przyznania skarżącemu wnioskowanego świadczenia.

Organ uznał bowiem, że brak jest związku przyczynowego pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia lub jego niepodejmowaniem a sprawowaniem opieki nad członkiem rodziny. Czynności związane wyłącznie z opieką nad matką nie są tak obciążające, aby skarżący nie mógł podjąć zatrudnienia choćby w niepełnym wymiarze czasu pracy. Matka skarżącego nie jest osobą leżącą, samodzielnie porusza się i wykonuje czynności higieniczne. Wsparcia wymaga w prowadzeniu gospodarstwa domowego (sprzątanie, pranie, zakupy itp.), przygotowaniu posiłków i leków, które to czynności niejednokrotnie zaspokajane są przez osoby pracujące zawodowo przy jednoczesnym zabezpieczeniu potrzeb osoby wymagającej opieki. Ponadto, w ocenie organu, w sprawie zachodzi negatywna przesłanka, o której mowa w art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, albowiem ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 9 sierpnia 2017 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00