Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2023 r., sygn. II SA/Wr 240/23

Wodne prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Adam Habuda Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek (spr.) Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn Protokolant: asystent sędziego Artur Stefański po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 listopada 2023 r. sprawy ze skargi E. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia 10 lutego 2022 r., nr SKO 4112/17/2022 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji nakazującej przywrócenie stosunków wodnych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu, po rozpatrzeniu wniosku E. P., odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza Jedliny – Zdroju z dnia [...] r. (nr [...]) wydanej w przedmiocie nakazania przywrócenia stosunków wodnych na gruncie.

Z akt sprawy wynika, że ww. decyzją z dnia [...] r. Burmistrz Jedliny – Zdroju, działając na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne, nakazał J. Z. jako ówczesnemu właścicielowi działek oznaczonych geodezyjnie nr [...] i nr [...], przywrócenie stosunków wodnych na działce nr [...] poprzez:

1/ wykonanie trwałego zabezpieczenia uniemożliwiającego osuwanie się gruntu z działki nr [...] na działki nr [...] i [...], oraz

2/ zapewnienie swobodnego przepływu wód z urządzeń melioracyjnych (rur drenarskich) znajdujących się na działce nr [...].

W uzasadnieniu ww. decyzji podano, że na wniosek W. K. - właściciela działki nr [...] (dalej jako uczestnik postępowania) organ prowadził postępowanie w sprawie zmiany stanu wód na działce nr [...] spowodowanej wykonaniem prac ziemnych na działkach nr [...] i nr [...]. W toku postępowania Burmistrz uzyskał opinię biegłego hydrologa J. G. z której wynika, że doszło do lokalnej zmiany warunków zawodnienia skarpy zlokalizowanej wzdłuż granicy działek. Istniejący drenaż został przerwany w wyniku czego skarpa uległa szybkiemu rozmyciu. Z opinii biegłego wynika, że sam drenaż w granicach działki nr [...] wciąż działa odprowadzając nadmiar wód po opadach. Po ścięciu skarpy (w wyniku robót przeprowadzonych na działkach nr [...] i nr [...]) przeciętna głębokość zwierciadła wód gruntowych przy skarpie obniżyła się. Biegły stwierdził, że choć nie ma to wpływu na kierunki przepływu wód gruntowych, to wpłynęło jednak na średnioroczny deficyt wilgotności w gruncie i tym samym na stan roślinności bezpośrednio pod skarpą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00