Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. IV SA/Wr 209/23
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędziowie: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędzia WSA Marta Pająkiewicz-Kremis (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 listopada 2023 r. sprawy ze skargi A. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 16 lutego 2023 r. nr SKO/RŚ-423/52/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 31 marca 2022 r. (data wpływu do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legnicy) A. O. (dalej: wnioskodawczyni, strona, skarżąca), reprezentowana przez radcę prawnego, wystąpiła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad matką J. P. (ur. w [...]).
Decyzją z dnia 12 sierpnia 2022 r. (nr DR.5212.36.9.2022.IK) Prezydent Miasta Legnicy (dalej: organ pierwszej instancji) odmówił stronie przyznania wnioskowanego świadczenia. Organ pierwszej instancji ustalił, że matka strony choruje m.in. na nieokreśloną niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedokrwistość wtórną, zapalenie błony śluzowej żołądka, nadżerki przełyku, miażdżycę uogólnioną – miażdżycę naczyń brzusznych, zespół kruchości, głuchotę, otępienie starcze, ma rozpoznanie podejrzenia guza prawego płuca, zaawansowany zanik kostny kręgosłupa. Legitymuje się orzeczeniem z dnia 23 lutego 2022 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności. Orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności datuje się od 86 roku życia. Powołując się na art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615, dalej: u.ś.r.) organ pierwszej instancji uznał, że z uwagi na wiek powstania stopnia niepełnosprawności podopiecznej strona nie spełnia przesłanki niezbędnej do ustalenia prawa do wnioskowanego świadczenia.