Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 7 listopada 2023 r., sygn. II SA/Rz 450/23

Budowlane prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ Sędziowie WSA Piotr Godlewski AWSA Karina Gniewek - Berezowska Protokolant starszy specjalista Anna Mazurek– Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2023 r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie z dnia 9 lutego 2023 r. nr OA.7721.19.45.2022 w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego i udzielenia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych - skargę oddala -

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M.R. (dalej: "skarżącą") jest decyzja Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie (dalej: "PWINB") z 9 lutego 2023 r. nr OA.7721.19.45.2022 wydana w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego i udzielenia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych.

W podstawie prawnej decyzji organ powołał art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz 775 ze zm. - dalej: "k.p.a.").

Jak wynika z uzasadnienia decyzji oraz nadesłanych akt administracyjnych sprawy decyzją z 21 sierpnia 2008 r. nr AR.I.53.7353/82/613/08 Prezydent Miasta [...] udzielił D. i J.Z. pozwolenia na budowę dla inwestycji pn.: "budynek mieszkalny jednorodzinny z garażem na działce nr [...] w obr. [...] oraz przyłączami: wodociągowym na działce nr [...] obr. [...] i kanalizacji sanitarnej na działkach nr [...] obr. [...] i nr [...] obr. [...] przy ul. [...] w [...]".

W toku prowadzonego przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] ("PINB") postępowania stwierdzono dokonanie istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego oraz ustaleń i warunków określonych w wyżej opisanym pozwoleniu.

Na podstawie przeprowadzonych 26 maja 2016 r oględzin organ ustalił, że istotne odstępstwa przy budynku mieszkalnym dotyczą projektu zagospodarowania działki oraz charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego. Wyjaśnił, że budynek zaprojektowano o wymiarach 15,33 x 9,63m, natomiast pomierzone przez organ wymiary budynku wynoszą 15,43 x 9,73m. Ponadto zwiększeniu uległa wysokość budynku. Wysokość budynku mierzona od p.p.p. do kalenicy dachu nad częścią mieszkalną wynosi 8,90m zamiast projektowanej 8,75m, natomiast wysokość nad częścią garażową wynosi 8,80m zamiast projektowanej 7,95m. Wysokość od p.p.p. do okapu garażu wynosi 3,10m zamiast projektowanej 2,20m, natomiast wysokość pomierzona do okapu budynku wynosi 3,30m zamiast projektowanej 3,0m. Organ ustalił, że poziom posadzki w garażu podniesiony został o ok. 10 cm od posadzki w pozostałej części parteru. Odległość przedmiotowego budynku mieszkalnego w stosunku do granicy z działką od strony zachodniej wynosi 3,0 m i zgadza się z odległością projektowaną. Od tej strony wykonano dodatkowe okno połaciowe w pomieszczeniu łazienki, nieprzewidziane w projekcie - co naruszało § 12 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie (Dz. U. z 2016 r. poz. 290 ze zm. - dalej "rozporządzenie"). Ponadto odległość przedmiotowego budynku od budynku na działce sąsiedniej nr [...] wynosi 8,20m zamiast projektowanej 8,0m. Od strony południowo-wschodniej działki wykonany został zbiornik rozsączający - jeden krąg betonowy, wypełniony włókniną i żwirem, przykryty betonową płytą, który jest przysypany ziemią. Do w/w zbiornika prowadzi rura zakopana w ziemi, wykonana od rury spustowej w narożniku południowo-wschodnim (nieczynna - odłączona od rury spustowej). Wokół budynku wzdłuż ściany zachodniej, północnej i częściowo wschodniej wykonana jest rura zbiorcza zakopana w ziemi, do której były odprowadzone wody opadowe z pozostałych rur spustowych (obecnie odłączone). Wylot rury znajduje się od strony wschodniej budynku i obecnie przysypany jest ziemią. PINB ustalił, że projekt przewidywał odprowadzenie wód opadowych z dachu budynku na teren własny. Na dzień oględzin wszystkie rury spustowe odprowadzające wody opadowe zakończone były kolankami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00