Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 listopada 2023 r., sygn. III SA/Po 626/23

Dnia 28 listopada 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Kruszewski (sprawozdawca) Sędziowie WSA Izabela Paluszyńska WSA Szymon Widłak po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 listopada 2023 roku sprawy ze skargi M. Spółki z o.o. S.K.A. w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 lipca 2023 roku nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi I. Uchyla zaskarżoną decyzję. II. Zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej spółki 2.036 (dwa tysiące trzydzieści sześć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 11 września 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia 10 lipca 2023 r. wymierzającą, na podstawie art. 40 ust. 12 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 645; dalej: u.d.p.), skarżącej - M. Sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w G. karę pieniężną w kwocie [...]zł za zajęcie pasa drogowego ulicy [...] w P. poprzez umieszczenie w nim automatu biletowego w okresie od 8 czerwca 2020 r. do 7 czerwca 2022 r., bez uzyskania zezwolenia zarządcy drogi.

Ze zgodnych ustaleń faktycznych organów obu instancji wynikało, że skarżąca była właścicielem automatu biletowego umieszczonego w pasie drogowym. Uzyskała pozwolenie na zajęcie pasa na okres od 8 do 9 czerwca 2020 r. w celu montażu automatu, który jednak po tej dacie, aż do 7 czerwca 2022 r. znajdował się w pasie drogowym bez pozwolenia zarządcy drogi. Dnia 8 czerwca 2022 r. skarżąca wystąpiła o wydanie zezwolenie na umieszczenie automatu w pasie drogowym na okres do 2 czerwca 2024 r., a jej wniosek został uwzględniony decyzją z 21 lipca 2022 r.

Organy obu instancji zgodnie przyjęły, że za okres w którym automat znajdował się w pasie drogowym bez zezwolenia należało wymierzyć skarżącej karę pieniężną, która – zgodnie z art. 40 ust. 12 u.p.d. – wynosiła dziesięciokrotność stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego wynikającej z przepisów uchwały nr [...] Rady Miasta [...] w sprawie wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych w granicach administracyjnych miasta P.. Samorządowe Kolegium Odwoławcze podzieliło stanowisko organu I instancji o braku podstaw do zastosowania art. 189e k.p.a., ponieważ nie wystąpiła siła wyższa wyłączająca możliwość wymierzenie kary pieniężnej. Podzielił także stanowisko o braku podstaw do zastosowania art. 189f § 1 pkt 1 k.p.a., ponieważ – w zgodnej ocenie organów obu instancji – waga naruszenia prawa nie była znikoma, przy czym organ I instancji stanowisko takie uzasadnił okresem trwania naruszenia prawa, względami prewencji i generalną niemożliwością uznania zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia za naruszenie prawa o znikomej wadze, zaś Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało dodatkowo, że umiejscowienie automatu biletowego doprowadziło do pogorszenia warunków bezpieczeństwa ruchu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00