Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 listopada 2023 r., sygn. IV SA/Po 573/23

Broń i materiały wybuchowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Józef Maleszewski Sędzia WSA Tomasz Grossmann Asesor sądowy WSA Sebastian Michalski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 listopada 2023 r. sprawy ze skargi M. S. na akt-pismo Komendanta Policji z dnia 04 lipca 2023 roku nr [...] [...] w przedmiocie odebrania broni i amunicji oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Komendant Policji, w wykonaniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 kwietnia 2023 roku o sygn. akt IV SA/Po 135/23, pismem z dnia 4 lipca 2023 roku, poinformowała M. S., że zasadnym jest stosowanie wobec niego art. 19 ust. 1a ustawy o broni i amunicji, gdyż w chwili obecnej przeciwko stronie prowadzone są postępowania o czyn z art. 263 § 1 i 2 Kodeksu karnego, art. 53 pkt 4a oraz 52 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995 roku Prawo łowieckie, a także o czyn określony w art. 35 ust. 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt.

Organ wyjaśnił, że fakt prowadzonych postępowań podważa wiarygodność co do zgodnego z prawem posiadania i używania broni. W sprawie nie bez znaczenia jest również fakt prowadzonych w przeszłości postępowań karnych o tożsame bądź podobne czyny. Strona została od nich uniewinniona, lecz zgromadzone dowody pozwoliły na przedstawienie zarzutów, a także na skazanie przez sąd pierwszej instancji.

Posiadane materiały świadczą o tym, że strona nie daje gwarancji, iż broń będzie używać w sposób bezpieczny.

Znaczenie ma również fakt cofnięcia skarżącemu pozwolenia na broń w 2019 roku. Egzemplarze broni, które strona posiadała zostały zabezpieczone przez Policję z uwagi na prowadzone czynności w sprawie znęcania się nad rodziną. Organ zobowiązał stronę do przedłożenia aktualnych orzeczeń lekarskiego i psychologicznego, a następnie korzystając z uprawnień wynikających z art. 15h ustawy o broni i amunicji złożył odwołanie od orzeczeń potwierdzających zdolność do dysponowania bronią. Badanie psychologiczne w trybie odwoławczym doprowadziło do uznania strony za osobę, która nie może dysponować bronią palną. Decyzją z dnia 5 września 2019 roku pozwolenie na posiadanie broni zostało cofnięte. Decyzja została utrzymana w mocy przez Komendanta Głównego Policji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00