Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. III SA/Kr 993/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Magdalena Gawlikowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 listopada 2023 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 11 kwietnia 2023 r., znak SKO.ŚR/4111/306/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

J. D. (dalej "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z 11 kwietnia 2023 r. (znak SKO.ŚR/4111/306/2023) utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Gminy K. z 31 stycznia 2023 r. (nr [...]) o odmowie ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Wnioskiem z 18.10.2022 r. skarżąca zwróciła się do organu I instancji o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na rezygnację z zatrudnienia uwarunkowaną opieką nad matką J. G. Z akt wynika, że osoba ta dysponuje orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w O. z 6.02.2019 r. o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe, ze stwierdzeniem, że niepełnosprawność i ustalony jej stopień, istnieje od 18.11.2018 r.

W dniu 14.12.2022 r. przeprowadzony został rodzinny wywiad środowiskowy. Pracownik socjalny zapisał (k. 12-12v akt adm.), że skarżąca ma prowadzić wspólne gospodarstwo domowe z mężem i matką. W tym samym domu mieszka także dorosła córka skarżącej, jednak ta prowadzić ma oddzielne gospodarstwo domowe. W wywiadzie odnotowano, że matka skarżącej jest po dwóch udarach, ma sparaliżowaną prawą stronę ciała. Ma chorować na nadciśnienie oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Matka skarżącej nie jest osobą leżącą i nie ma cewnika. Pracownik socjalny odnotował, że skarżąca w ramach czynności opiekuńczych wykonuje poranną toaletę matki, ubiera ją, przekłada na wózek, trzy razy zmienia pampersy, dwa razy podaje leki, uczestniczy też w rehabilitacji. Czynności higieniczne, wg oświadczenia skarżącej, mają odbywać się w pokoju, bowiem w części domu, którą zajmuje niepełnosprawna matka, nie ma łazienki. Pracownik socjalny zapisał, że w 2021 r. skarżąca kupiła windę oraz zrobiła taras, aby matka mogła na wózku wyjść do ogrodu. Dalej podał, że skarżąca czuwa nad matką też w nocy, co umożliwia zamontowana w pokoju matki "elektroniczna niania". W wywiadzie stwierdzono, że matka skarżącej nie wykonuje żadnych czynności samoobsługowych, wymaga pomocy w myciu, ubieraniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych, w karmieniu, przygotowaniu posiłków, podaniu leków. Pracownik ustalił, że niepełnosprawna, poza skarżącą ma jeszcze dwoje dorosłych dzieci: E. (mieszka w R.) i E. (mieszka w K.). Skarżąca przekazała pracownikowi socjalnemu, że brat pracuje ale pomaga przy mamie w ten sposób, że zabiera ją na weekend w różnych odstępach czasu, tj. co półtora miesiąca, co dwa miesiące lub co trzy miesiące. Siostra skarżącej natomiast, przy matce w ogóle nie pomaga, bo pracuje i ma problemu małżeńskie. W wywiadzie odnotowano również, że skarżąca została zwolniona z zakładu pracy z powodu reedukacji etatów mającej miejsce w okresie pandemii, a nadto twierdziła, że straciła pracę, bo brała opiekę nad matką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00