Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. II SA/Ke 496/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Armański, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 8 listopada 2023 r. sprawy ze skargi P. D. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 15 czerwca 2023 r., znak: 010070/680/7081580/2022 w przedmiocie świadczenia wychowawczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

II SA/Ke 496/23

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z 15 czerwca 2023 r. nr 010070/680/7081580/2022, po rozpatrzeniu odwołania P. D. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 31 października 2022 r. o odmowie przyznania prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko I. D., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W treści decyzji organ powołał art. 4 ust. 2 pkt 1, art. 5 ust. 2a ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i wskazał, że każdemu z rozwiedzionych rodziców może być przyznane świadczenie wychowawcze w wysokości polowy kwoty przysługującego świadczenia w przypadku, gdy orzeczeniem sądu została ustalona opieka naprzemienna nad dzieckiem, przy czym opieka ta nie musi być nazwana literalnie w orzeczeniu sądowym. Z orzeczenia powinno wynikać, że opieka ta jest sprawowana przez obydwoje rodziców w porównywalnych i powtarzających się okresach. Jeżeli występuje zbieg prawa rodziców do świadczenia wychowawczego to świadczenie wypłaca się temu z rodziców, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Natomiast, gdy opieka jest sprawowana równocześnie przez oboje z rodziców to świadczenie wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek (art. 22 cyt. ustawy).

Organ uwzględniając treść wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach z 9 stycznia 2020 r. w sprawie rozwodowej sygn. akt [...], w którym władza rodzicielska została powierzona obydwojgu rodzicom stwierdził, że opieka ta nie ma charakteru naprzemiennego. Ponadto ustalono, że świadczenie wychowawcze przyznano matce I. D., ponieważ jako pierwsza zgłosiła wniosek o jego przyznanie tj. 1 lutego 2022 r. Ojciec P. D. na to samo dziecko złożył wniosek 8 lipca 2022 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00