Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. II SA/Go 492/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Asesor WSA Kamila Karwatowicz (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2023 r. sprawy ze skargi I. S. i Z. S. – wspólników spółki cywilnej "S. – M. P." na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno – budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewody [...] na rzecz strony skarżącej I. S. i Z. S. – wspólników spółki cywilnej "S. – M. P." solidarnie kwotę 500 (pięćset) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z [...] czerwca 2022 r. znak: [...] Prezydent Miasta zatwierdził projekt budowlany i udzielił Z. i I.S. wspólnikom spółki cywilnej ,,S" pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami, przeznaczonego do realizacji na działkach o nr [...].

Od powyższej decyzji odwołał się P.P., podnosząc, że planowana inwestycja spowoduje zacienienie budynku znajdującego się na jego nieruchomości, a także utrudni dojazd oraz dojście do tego budynku. W odwołaniu wskazał także, iż inwestor rozpoczął wykonywanie robót budowlanych pomimo braku dysponowania ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę.

Decyzją z dnia [...] września 2022 r. znak: [...] Wojewoda uchylił w całości decyzję organu I instancji i orzekł o odmowie zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu i projektu architektoniczno-budowlanego oraz udzielenia inwestorom wnioskowanego pozwolenia na budowę.

W ocenie Wojewody inwestor przystąpił do wykonywania robót budowlanych związanych z realizacją inwestycji na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę i roboty te prowadzi. Przedmiotem postępowania w sprawie pozwolenia na budowę jest określenie, jaki obiekt i w jakim miejscu może zostać wykonany w oparciu o podlegający zatwierdzeniu projekt budowlany. Organy architektoniczno - budowlane nie mogą merytorycznie rozstrzygać w sprawie udzielenia zgody na budowę, jeśli roboty zrealizowano. Z uwagi na wykonywanie robót budowlanych przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, zdaniem Wojewody w sprawie zachodziła przesłanka określona w art. 35 ust. 5 pkt 2 Prawa budowlanego i organ odwoławczy był zobowiązany do uchylenia decyzji organu pierwszej instancji i wydania decyzji odmownej. Odnosząc się zaś do uwag inwestora, iż odwołanie zostało wniesione przez osobę, która nie powinna być stroną w postępowaniu, organ odwoławczy wskazał, że z dokumentacji sprawy wynika, że P.P. przysługuje przymiot strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00