Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 listopada 2023 r., sygn. III SAB/Gl 255/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędzia WSA Dorota Fleszer, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 14 listopada 2023 r. sprawy ze skargi A. A. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Śląskiego w przedmiocie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i na pracę 1) stwierdza, że organ dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania, 2) stwierdza, że przewlekłe prowadzenie postępowania przez organ nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 3) zobowiązuje organ do rozpoznania sprawy w terminie miesiąca od daty otrzymania akt wraz z prawomocnym wyrokiem, 4) oddala skargę w pozostałej części, 5) zasądza od Wojewody Śląskiego na rzecz strony skarżącej kwotę 100 (słownie: sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z 11 marca 2023 r. A. A. (dalej: strona, skarżący) złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Śląskiego (dalej: organ) w sprawie rozpoznania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zarzucając organowi rażące naruszenie art. 35 § 1 ustawy z dnia 16 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2000, dalej jako k.p.a.).

W oparciu o powyższe strona wniosła o:

- stwierdzenie, że organ dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania,

- zobowiązanie organu do rozpoznania sprawy w terminie 30 dni od daty otrzymania przez organ wyroku wraz z aktami sprawy,

- przyznanie od organu na rzecz skarżącego sumy pieniężnej w wysokości połowy kwoty określonej art. 154 § 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634, dalej jako p.p.s.a.),

- zasądzenie od organu na rzecz skarżącego zwrotu kosztów postępowania.

Argumentując zasadność skargi skarżący wyjaśnił, że 25 sierpnia 2022 r. złożył wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i oczekiwał na bezzwłoczne wezwanie celem uzupełnienia braków formalnych wniosku, jednakże do dnia wniesienia skargi organ nie podjął żadnych czynności zmierzających do załatwienia sprawy. Również złożone w sprawie ponaglenie pozostało bez odpowiedzi. W ocenie skarżącego takie postępowanie organu łamie zasady sprawiedliwości proceduralnej. Organ celowo bowiem nie wzywa strony do uzupełnienia braków formalnych wniosku, manipulując tym samym terminem załatwienia sprawy, który zacznie biec dopiero od chwili, gdy skarżący stawi się w siedzibie organu i uzupełni akta sprawy o niezbędne dokumenty. Co istotne "taktyka" ta została już zauważona i napiętnowana przez sądy administracyjne, co znajduje odzwierciedlenie chociażby w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 września 2022 r. sygn. akt II SAB/Po 144/22.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00