Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. II SA/Gd 417/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Wojciech Wycichowski (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 listopada 2023 r. sprawy ze skargi R. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 1 marca 2023 r., nr SKO.421.56.2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Wnioskiem z 28 listopada 2022 r. R. B. (dalej: "Wnioskodawca", "Strona", "Skarżący") wystąpił do Burmistrza Miasta Człuchowa (dalej: "Burmistrz", "organ pierwszej instancji") o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji

z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką B.B.

Decyzją z 27 grudnia 2022 r. Burmistrz, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 615 ze zm.) - dalej: "u.ś.r.", odmówił Stronie przyznania wnioskowanego świadczenia.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że Wnioskodawca obecnie nie pracuje, jest zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, ma przepracowane około 15-20 lat, nie ma ustalonego prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego ani zasiłku dla opiekuna (nie składał wniosku o przyznanie tych świadczeń). Natomiast B. B. jest wdową, choruje na chorobę Parkinsona, niedotlenienie i niedokrwienie mózgu, cukrzycę, chorobę nowotworową (jest po zabiegu operacyjnym). Ponadto ma problemy zdrowotne z kręgosłupem, co utrudnia jej poruszanie się (porusza się przy pomocy laski bądź balkonika), jest pod stałą opieką lekarską, przyjmuje stałe leki, rzadko sama opuszcza mieszkanie.

Burmistrz wskazał następnie, że w trakcie wywiadu ustalono, iż B. B. jest osobą częściowo samodzielną, sama wykonuje czynności związane z higieną osobistą, ubieraniem się, jest w stanie sama przygotować posiłki. Syn często przynosi jej obiady, które przygotowywane są u niego - aby odciążyć matkę. B. B. wymaga pomocy w czynnościach "wysiłkowych", takich jak sprzątanie, pranie, robienie zakupów. Ze względu na ograniczone możliwości poruszania się potrzebuje również pomocy przy wizytach lekarskich (dojazdy do lekarzy), czy załatwianiu spraw urzędowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00