Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 listopada 2023 r., sygn. II SA/Gd 463/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 listopada 2023 r. sprawy ze skargi W. D.-W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 24 marca 2023 r. nr SKO Gd/5104/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej W. D.-W. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W. D. (dalej: strona, skarżąca) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej: Kolegium, organ odwoławczy) z dnia 24 marca 2023 r. nr SKO Gd/5104/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Wnioskiem z dnia 18 sierpnia 2022 r. strona wniosła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny - matką M. Z., która legitymuje się wydanym na stałe orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kościerzynie o uznaniu jej za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności, wymagającą stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Decyzją z dnia 5 września 2022 r. Burmistrz Miasta Kościerzyny odmówił skarżącej przyznania wnioskowanego świadczenia.

W uzasadnieniu organ ten wskazał, że w sprawie przeprowadzono wywiad środowiskowy, z którego wynika, że M. Z. mieszka z mężem, G. Z., który choruje na nowotwór prostaty, jest w trakcie leczenia, większość dnia leży w łóżku. M. Z. choruje na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, zaburzenia świadomości oraz depresję. Jest pod stałą kontrolą lekarza pierwszego kontaktu oraz psychiatry. Ma problem z poruszaniem się po mieszkaniu, nie wychodzi z domu. Skarżąca codziennie przychodzi do matki i sprawuje nad nią opiekę. Jest w ciągłym kontakcie telefonicznym z rodzicami w razie konieczności nagłego przyjazdu i udzielenia im pomocy. Nie podejmuje pracy zarobkowej ze względu na zły stan zdrowia rodziców. Opieka polega na utrzymaniu higieny osobistej matki, robieniu zakupów, sprzątaniu, wydzielaniu leków, badaniu ciśnienia, zmianie opatrunków (odleżyny na pięcie), badaniu poziomu cukru we krwi, załatwieniu wizyt lekarskich, rehabilitowaniu w domu. Pracownik socjalny zwrócił uwagę na dobrą orientację skarżącej w kwestii spraw medycznych matki. W ocenie pracownika socjalnego W. W. sprawuje faktyczną opiekę nad niepełnosprawną matką, przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w tym przypadku jest zasadne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00