Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 października 2023 r., sygn. IV SA/Po 520/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak Sędzia WSA Maciej Busz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 października 2023 r. sprawy ze skargi O. W. na uchwałę Rady Miejskiej w Jarocinie z dnia 20 czerwca 2023 r. nr XC/786/2023 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Zalew Roszków" w obrębach geodezyjnych Roszków i Siedlemin - etap I 1. odrzuca skargę w części dotyczącej terenów oznaczonych symbolem 1RN; 2. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej jej § 3 ust. 1 pkt 2 i § 17 pkt 1 w zakresie obejmującym tereny oznaczone symbolem 4RN; 3. zasądza od Gminy Jarocin na rzecz skarżącej O. W. kwotę 797 zł (siedemset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

IV SA/Po 520/23

Uzasadnienie

O. W. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu domagając się stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miejskiej w Jarocinie z dnia 20 czerwca 2023 r. nr XC/786/2023 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Zalew Roszków" w obrębach geodezyjnych Roszków i Siedlemin - etap I (Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego z dnia 20 lipca 2023 r. poz. 7026) w części dotyczącej zakazu zabudowy na terenach oznaczonych symbolami 1 RN i 4 RN (§ 3 ust. 1 pkt 1; § 17 pkt 1 uchwały), a także zasądzenia od Rady Miejskiej w Jarocinie na jej rzecz zwrotu kosztów postępowania w kwocie minimum 797 zł.

W uzasadnieniu skargi m.in. wyjaśniono, że uchwała rady gminy (miasta) jest aktem prawa miejscowego (art. 14 ust. 8 u.p.z.p.). Tym samym należy do kategorii aktów, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 5 p.p.s.a.

Zgodnie z art. 53 § 2a p.p.s.a. w przypadku innych aktów, jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi i nie stanowi inaczej, skargę można wnieść w każdym czasie. Oznacza to, że w odniesieniu do aktów prawa miejscowego oraz innych aktów z zakresu administracji publicznej, po zmianie p.p.s.a. i u.s.g. dokonanej z dniem 1 czerwca 2017 r. wskutek ustawy zmieniającej, zniesiono obowiązek uprzedniego wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa przed wniesieniem skargi (art. 52 p.p.s.a. w związku z art. 101 ust. 1 u.s.g.) oraz usunięto ograniczenie czasowe do wniesienia skargi (art. 53 § 2a p.p.s.a.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00