Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 października 2023 r., sygn. I SA/Łd 512/23

Podatek dochodowy od osób prawnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Paweł Kowalski Asesor WSA Grzegorz Potiopa Protokolant: st. specjalista Lidia Porczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 października 2023 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. z/s w Ł. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 grudnia 2022 r. nr 0111-KDIB1-2.4010.715.2022.1.EJ w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Interpretacją z dnia 6 grudnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za nieprawidłowe stanowisko A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych.

W uzasadnieniu tej interpretacji Dyrektor wskazał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z dnia 17 października 2022 r. skarżąca spółka wskazała, że jest wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spółce jawnej, zobowiązanym do uwzględnienia w podatku dochodowym przychodów i kosztów spółki w proporcji do posiadanego przez siebie udziału, którego wartość wynosi 1% całkowitego udziału w zyskach spółki. Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 t.j. z dnia 17 września 2021 r. ze zm.), zwanej u.p.d.o.p. W ramach prowadzonej działalności spółka posiada tytuły własności różnych nieruchomości będących przedmiotem inwestycji. Dnia [...] r. na postawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego doszło do nabycia przez spółkę nieruchomości stanowiących dwa lokale mieszkalne o nr 13 oraz o nr 14 zlokalizowane w jednym budynku. Umowa sprzedaży została zawarta w wykonaniu przedwstępnej umowy sprzedaży, objętej aktem notarialnym z dnia [...] r. (odnośnie Lokalu mieszkalnego nr 13) oraz z dnia [...] r. (odnośnie Lokalu mieszkalnego nr 14). Lokale mieszkalne składają się z pokoju z aneksem kuchennym, pokoju, łazienki z WC i przedpokoju. W akcie notarialnym, lokale mieszkalne zostały sklasyfikowane odpowiednio jako lokal mieszkalny nr 13 i lokal mieszkalny nr 14. Do dnia złożenia wniosku, powyższych lokali mieszkalnych nie wpisano do ewidencji środków trwałych i nie rozpoczęto ich amortyzacji, jednakże pełne przeniesienie własności na spółkę nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2022 r. Lokale mieszkalne zostały przez spółkę nabyte z przeznaczeniem na krótkotrwały najem zbiorowy o charakterze turystycznym, w ramach prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Spółka w przyszłości planuje wykazywać nabyte lokale mieszkalne w swojej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz wykorzystywać je w celach komercyjnych. W konsekwencji wnioskodawca planuje zaliczać do kosztów uzyskania przychodu proporcjonalnie do prawa do udziału w zysku spółki, odpisy amortyzacyjne od lokali mieszkalnych w roku 2022 i latach następnych aż do dokonania ich pełnej amortyzacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00