Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 października 2023 r., sygn. I SA/Kr 656/23
Inne
|Sygn. akt I SA/Kr 656/23 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 11 października 2023 r., , Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska, Sędzia: WSA Paweł Dąbek (spr.), Sędzia: WSA Urszula Zięba, Protokolant: st. sekr. sąd. Renata Trojnar, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2023 roku, sprawy ze skargi M. C., na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z dnia 8 maja 2023 roku Nr 0115-KDIT3.4011.97.2023.2.PS w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla interpretację indywidualną w zaskarżonej części, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych).
Uzasadnienie
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) uznał w interpretacji indywidualnej z 8 maja 2023 r. znak 0115-KDIT3.4011.97.2023.2.PS stanowisko M.C. (dalej: Skarżący) częściowo za prawidłowe (w zakresie stawki zryczałtowanego podatku dla przychodów ewidencjonowanych z tytułu usług w zakresie wykonywania tatuaży) oraz za nieprawidłowe w odniesieniu do pytania w zakresie stawki zryczałtowanego podatku dla przychodów ewidencjonowanych z tytułu produkcji i sprzedaży muzyki.
Z interpretacji tej wynika, że Skarżący przedstawiając stan faktyczny sprawy oraz zdarzenie przyszłe podał między innymi, iż przedmiotem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej są usługi objęte klasyfikacją w PKD: 96.09.Z - Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana. W ramach swojej działalności Skarżący produkuje utwory muzyczne stanowiące utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim, w szczególności: komponuje melodie, pisze do nich słowa, zamawia aranżacje u aranżera, nagrywa piosenki, poprawia fałsze oraz dokonuje ich obróbki studyjnej, rezultatem czego jest plik mp3., na którym znajduje się utwór. Swoje utwory Skarżący odpłatnie udostępnia (w formie licencji) wydawcy R., który następnie publikuje je na cyfrowych platformach do odtwarzania muzyki (takich jak, np. S.). Dotychczas tantiemy z działalności muzycznej Skarżący klasyfikował jako przychód ze zbycia praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm. - dalej: u.p.d.o.f.). Z racji, że niniejsza działalność przybiera coraz większe rozmiary, Skarżący rozważa poszerzenie profilu swojej działalności gospodarczej o działalność klasyfikowaną jako: PKD 47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet: PKD 59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych. W związku z powyższym, przychody z tytułu nagrywania i produkcji kolejnych utworów Skarżący zamierza rozliczyć w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.