Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 października 2023 r., sygn. III SA/Kr 889/23

Ruch drogowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jakub Makuch Asesor WSA Marta Kisielowska Protokolant starszy referent Monika Kostecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2023 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 15 marca 2023 r., numer SKO.UP/4121/7/2023 w przedmiocie odmowy zwrotu zatrzymanego prawa jazdy I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza na rzecz skarżącego M. G. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Starosta B. decyzją z 16 stycznia 2023 r., znak: [...] odmówił M. G. ("skarżący") zwrotu zatrzymanego dokumentu prawa jazdy kat. C i C+E.

Organ wyśnił, że Sąd Rejonowy w B.1 wyrokiem z 2 czerwca 2022 r., [...] orzekł wobec skarżącego środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B na okres trzech lat. Zakaz ten został utrzymany w mocy orzeczeniem Sądu Okręgowego w T. z 29 sierpnia 2022 r., [...], stąd orzeczony środek karny obowiązuje od 29 sierpnia 2022 r. do 27 sierpnia 2025 r. Zdaniem organu orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B, skutkował tym, że niedopuszczalny był zwrot prawa jazdy również w zakresie kat. C i C+E - zgodnie z hipotezą art. 12 ust.1 pkt 2 w zw. ust. 2 i 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 622 z późn. zm.).

W odwołaniu skarżący zarzucił organowi naruszenie art. 2, art.10 ust.1, art. 45 ust.1 i art. 175 ust. 1 Konstytucji RP przez zastosowanie przepisów niezgodnych z Konstytucją RP, gdyż ograniczenie praw jednostki nie może mieć charakteru abstrakcyjnego, nieuzależnionego od realiów danej sprawy, o ile bowiem w sądzie karnym zakazy są konfrontowane z realiami danej sprawy, o tyle sankcje administracyjne nie mają żadnego powiazania z danym naruszaniem praw, co naruszało zasadę ne bis in indem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00