Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 21 września 2023 r., sygn. II SA/Ol 581/23

Ruch drogowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędziowie sędzia WSA Piotr Chybicki asesor WSA Grzegorz Klimek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 21 września 2023 r. sprawy ze skargi T.R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie rejestracji pojazdu 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu na rzecz skarżącego T. R. kwotę 200 zł (dwieście złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Z akt administracyjnych przekazanych wraz ze skargą wynika, że T. R. (dalej jako: "strona", "skarżący") złożył w Starostwie Powiatowym wniosek z 10 marca 2023 r. o rejestrację pojazdu marki [...].

Starosta Elbląski (organ I instancji) decyzją z 5 kwietnia 2023 r. odmówił rejestracji pojazdu, którego dotyczył przywołany wniosek. Organ I instancji podniósł, że wezwał stronę do dostarczenia oryginałów dokumentów przenoszących własność wskazanego pojazdu z Zakładu Rolnego [...] na kolejnego właściciela/ kolejnych właścicieli aż do Gospodarstwa Rolnego Skarbu Państwa [...] oraz zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym wskazanego pojazdu, w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego wezwania. W odpowiedzi skarżący oświadczył, że nie posiada innych dokumentów dotyczących pojazdu, poza tymi, które przedstawił do rejestracji wraz z wnioskiem z 10 marca 2023 r. Organ wskazał, że obowiązek przedłożenia dokumentów ciąży na osobie wnioskującej o zarejestrowanie pojazdu. W razie niespełnienia przewidzianych prawem warunków, nie może nastąpić jego rejestracja. Dokumenty te muszą być prawdziwe oraz zgodne ze stanem faktycznym. Oznacza to, że dowód własności pojazdu nie może wywoływać wątpliwości ani co do przedmiotu własności ani też co do podmiotu, któremu to prawo przysługuje. Jeżeli wnioskujący o rejestrację nie przedstawi bezspornych dowodów własności pojazdu, organ administracji publicznej ma obowiązek odmówić zarejestrowania zgłoszonego pojazdu. Ponadto, rejestrując pojazd, organ dopuszcza go do ruchu, a to nastąpić może wyłącznie w przypadku pojazdu, który jest sprawny technicznie i nie zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym, co potwierdza wyłącznie ważne zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. Strona nie przedstawiła jednak wymaganych przepisami dokumentów, przez co nie można było zarejestrować przedmiotowego pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00