Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 września 2023 r., sygn. I SA/Łd 409/23

Interpretacje podatkowe

Dnia 20 września 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Cezary Koziński, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda (spr.), Asesor WSA Grzegorz Potiopa, , po rozpoznaniu w dniu 20 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi J. K. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 marca 2023 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.775.2022.3.IM w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 10 marca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na podstawie przepisu art. 13 § 2a, art. 221, art. 233 § 1 pkt 1 i art. 239 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1540), dalej: O.p., utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 stycznia 2023 r. o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku J. K. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W uzasadnieniu tego postanowienia Dyrektor wskazał, że J. K. wniósł o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie wyłączenia sprzedaży nieruchomości z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że wnioskodawca wraz z wspólnikami nabył w 1996 r. zabudowaną nieruchomość gruntową położoną w Ł. przy ul. [...]. Sprzedawcą były osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, a co za tym idzie z tytułu transakcji nie wystąpił podatek od towarów i usług do zapłaty. Nabywcy nieruchomości prowadzą działalność gospodarczą przez spółkę cywilną (PPHU K. S.C. J. K., A. S., ul. [...], [...]-[...] Ł. NIP: [...]) będącą czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Po nabyciu nieruchomość została rozbudowa w 1996 r. (z wykorzystaniem prawa do odliczenia podatku naliczonego), a spółka zaliczyła przedmiotową nieruchomość do środków trwałych i rozpoczęła amortyzację podatkową nieruchomości. Dodatkowo w 2003 r. dokonano rozbudowy na kwotę 17516 zł. Amortyzacja podatkowa nieruchomości została zakończona w sierpniu 2014 r. Wnioskodawca wraz ze wspólnikiem doszli do wniosku, że Spółka nieprawidłowo dokonywała odpisów amortyzacyjnych bowiem nie posiadała żadnego tytułu prawnego do nieruchomości. Nieruchomość została bowiem nabyta na majątku prywatnego do wspólności łącznej. Zapis aktu notarialnego brzmi: "oświadczają, że nieruchomość tę za powyższą cenę kupują na współwłasność łączną (...)" co za tym idzie nieruchomość cały czas, również w okresie amortyzacji znajdowała się w majątkach prywatnych wspólników przy czym współwłasność miała charakter łączny. Tak więc nieruchomość jest i przez cały czas była własnością prywatną i została tylko udostępniona do używania przez Spółkę bez przenoszenia prawa własności. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że fakt istnienia wspólności łącznej między wspólnikami w zakresie ich majątku prywatnego nie jest tożsamy z wniesieniem nieruchomości do spółki. Spółka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług i w tym zakresie jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem tego podatku. Od momentu nabycia nieruchomości do dnia złożenia wniosku właścicielami były wyłącznie osoby fizyczne i nigdy właścicielem nieruchomości nie była spółka cywilna. Użytkowanie przedmiotowej nieruchomości przez Spółkę odbywało się na zasadzie użyczenia przez wspólników. Na dzień złożenia wniosku właścicielami, są tylko dwaj wspólnicy spółki cywilnej: J. K. i A. S.. W księdze wieczystej ujawniona jest również małżonka A. S. ze względu na brak rozdzielności majątkowej. Obaj wspólnicy na dzień złożenia wniosku są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Budynek jest wykorzystywany wyłącznie na działalność gospodarczą prowadzoną przez spółkę, a od listopada 2022 r. działalność zostanie zaprzestana i budynek nie będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej. Wspólnicy planują likwidację spółki ze względu na wiek jednego ze wspólników. Wspólnicy planują obecnie sprzedaż nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00