Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 września 2023 r., sygn. III SA/Kr 995/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący S WSA Ewa Michna (spr.) Sędziowie WSA Hanna Knysiak-Sudyka ASR WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 19 września 2023 r. sprawy ze skargi W. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 3 kwietnia 2023 r. nr SKO.ŚR/4111/236/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżąca (W. G.) skierowała wniosek o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnym mężem.

Decyzją z dnia 31 stycznia 2023 roku Burmistrz Z. odmówił skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uzasadniając to art. 17 ust. 1 b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 390 z późn. zm.). – dalej "u.ś.r. Organ podał, że niepodanie od kiedy powstała niepełnosprawność męża w orzeczeniu Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności stanowiło negatywną przesłankę do przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego Zdaniem organu I instancji wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r., K 38/13 nie wyeliminował z systemu ww. art. 17 ust. 1b u.ś.r., a jedynie wymagał interwencji ustawodawcy, która nie nastąpiła pomimo kilkakrotnych nowelizacji po wydaniu powyższego orzeczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00