Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 września 2023 r., sygn. I SA/Kr 728/23

Podatek dochodowy od osób fizycznych

|Sygn. akt I SA/Kr 728/23 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 14 września 2023 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: Sędzia WSA Waldemar Michaldo (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Jarosław Wiśniewski, Sędzia WSA Urszula Zięba, , Protokolant: Referent Marcin Mastej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 września 2023 r., sprawy ze skargi J.S. oraz M.S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 czerwca 2023 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.385.2023.1.MG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych skargę oddala.

Uzasadnienie

J. S. i M. S. (dalej "Wnioskodawcy", "Zainteresowani", "Skarżący") złożyli wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od roku 1982 Wnioskodawcy, jako osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej, dzierżawili od Skarbu Państwa nieruchomość gruntową. Był to wówczas plac pod budowę pawilonu handlowo-gastronomicznego. W 1987 r. Skarżący wybudowali na tej nieruchomości parterowy budynek ze środków pochodzących z wynagrodzenia z kontraktu zagranicznego Wnioskodawcy oraz zaciągniętego kredytu z banku spółdzielczego. Wówczas Skarżący nie prowadzili jeszcze działalności gospodarczej. Następnie od roku 1990 Zainteresowani rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, w formie spółki cywilnej, której przedmiotem był wyrób i sprzedaż mięsa i wędlin. Działalność wędliniarska została zakończona w 2000 r. Zainteresowany nie pamięta czy została ona zawieszona. 30 grudnia 1999 r. Zainteresowani w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej zawarli z gminą odpłatną umowę oddania w użytkowanie wieczyste ww. nieruchomości gruntowej wraz z nieodpłatnym przeniesieniem własności budynku posadowionego na tej nieruchomości, stanowiącego odrębną nieruchomość. Budynek w momencie zawarcia umowy użytkowania wieczystego był budynkiem parterowym o powierzchni 120 m2. Dla nieruchomości tych Sąd Rejonowy prowadzi wspólną księgę wieczystą. Nabycie prawa użytkowania wieczystego zostało sfinansowane ze środków własnych Zainteresowanych. Umowa użytkowania wieczystego, nie została zawarta w ramach działalności gospodarczej nabywców. Prawo użytkowania wieczystego ani budynek nie zostały wpisane do ewidencji środków trwałych i nie wykonywano odpisów amortyzacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00