Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 września 2023 r., sygn. III SA/Kr 874/23

Geodezja i kartografia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Magdalena Gawlikowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 21 września 2023 r. sprawy ze skargi Gminy W. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia 6 kwietnia 2023 r. znak IG-I.7220.1.6.2023.AZ. w przedmiocie opłaty za wydanie wypisu i wyrysu z operatu ewidencyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; 2. zasądza od Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego na rzecz strony skarżącej Gminy W. kwotę 580 zł (pięćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez Gminę W. jest decyzja Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z 6 kwietnia 2023 r. znak IG-I.7220.1.6.2023.AZ. Decyzją tą utrzymano w mocy decyzję Starosty [...] z 22 lutego 2023 r. znak GK.6621.3.302.2023 w przedmiocie wysokości należnej opłaty za sporządzenie i wydanie wypisu oraz wyrysu z operatu ewidencyjnego.

W stanie faktycznym sprawy Gmina wystąpiła do Starosty [...] z wnioskiem z 31 stycznia 2023 r. o wydanie wypisu z rejestru gruntów oraz wyrysu z mapy ewidencyjnej dla działki ewidencyjnej nr [...] obr. [...] w W. Gmina wskazała, że udostępnienie materiałów z zasobu winno zostać zwolnione z opłat na podstawie art. 40b ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2021 r. poz. 1990 ze zm.; dalej: P.g.k.). Podkreśliła, że dokumenty objęte wnioskiem służyć mają ujawnieniu własności Gminy w miejsce poprzedniego właściciela (właścicieli) innych niż Gmina. Jednocześnie sprzeciwiła się naliczeniu opłaty przez organ. Zawiadomieniem z 13 lutego 2023 r. organ poinformował Gminę o wszczęciu postępowania w sprawie naliczenia należnej opłaty. Decyzją z 22 lutego 2023 r. organ I instancji orzekł o wysokości należnej opłaty w wysokości 150 zł. Organ podkreślił, że przedmiotowa nieruchomość ma założoną księgę wieczystą, w której ujawniono właściciela nieruchomości (osobę fizyczną). Zdaniem organu przeniesienie prawa własności do nieruchomości objętej księgą wieczystą nie stanowi ujawnienia prawa w rozumieniu art. 40b ust. 2 pkt 4 lit. a P.g.k. Tylko w stosunku do przeniesienia praw pomiędzy Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego i odwrotnie ustawodawca zastosował zwolnienie od opłat. Końcowo organ podał, że przywołany wyżej przepis nie przewiduje zwolnienia jednostki samorządu terytorialnego z opłat za udostępnienie wypisu z rejestru gruntów w sytuacji gdy celem uzyskania tych danych jest wyłączenie działki z założonej już księgi wieczystej i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. Czynności zmierzające do ujawnienia prawa w znaczeniu czynności wieczystoksięgowej w sytuacji, gdy prawo to zostało już ujawnione w księdze wieczystej, nie uprawniają Gminy do wykorzystania zwolnienia od opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00