Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 września 2023 r., sygn. III SA/Kr 481/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie Sędzia Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska Protokolant Specjalista Dominika Janik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 września 2023 roku sprawy ze skargi A. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 12 grudnia 2022 r. nr SKO.ŚR/4111/1063/2022 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji. II. zasądza od Samorządowego Kolegium odwoławczego w Krakowie na rzecz skarżącej A. B. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych).

Uzasadnienie

A. B. (dalej: "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z 12.12.2022 r. (SKO.Ś/4111/1063/2022) utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy Z. z 13.07.2022 r. ([...]) o odmowie przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

1.

W dniu 2.11.2021 r. skarżąca złożyła do organu I instancji wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym w znacznym stopniu ojcem. Niepełnosprawność tej osoby została ustalona orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z 7.02.2019 r. Przyczyna niepełnosprawności została oznaczona symbolem 07-S, który odnosi się do chorób układu oddechowego i krążenia.

W dniu 23.11.2021 r. przeprowadzony został wywiad środowiskowy. Pracownik socjalny ustalił m.in., że ojciec skarżącej obarczony jest następującymi schorzeniami: miażdżyca uogólniona, ostre uszkodzenie nerek, niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, przewlekła niewydolność krążenia, przewlekły zespół wieńcowy, choroba zwyrodnieniowa wielostawowa, rozrost prostaty. Stwierdzono także, iż w 2018 r. niepełnosprawny przebył zespolenie złamanego trzonu kości udowej lewej i resekcję kości udowej lewej. Ojciec skarżącej jest leżący, skłonny do odleżyn, wymaga opieki i pomocy osób drugich w codziennym funkcjonowaniu. Czynności opiekuńcze skarżącej wobec ojca obejmują: mycie, czesanie, golenie, podawanie leków, przewijanie, przygotowywanie i podawanie posiłków, realizację recept, kontakt z lekarzami, zmianę pościeli i bielizny. Dodatkowo odnotowano, że skarżąca mieszka także z matką, która choruje na Alzheimera, jest niedosłysząca i również potrzebuje pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Stwierdzono, że skarżąca sprawuje nad rodzicami stałą i ciągłą opiekę, w związku z czym nie jest w stanie podjąć zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00