Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 września 2023 r., sygn. III SA/Kr 398/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka Sędziowie: WSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko Asesor WSA Magdalena Gawlikowska (spr.) Protokolant: specjalista Anna Chwalibóg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2023 r. sprawy ze skargi B. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 22 grudnia 2022 r. nr SKO.ŚR/4111/1343/2021 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

W dniu 1 września 2022 r. skarżąca B. H. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem J. H., legitymującym się orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS w C. z dnia 18 lipca 2022 r. o uznaniu go za całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji do 31 lipca 2024 r. Jako datę powstania niezdolności do samodzielnej egzystencji wskazano 20 lutego 2022 r.

Decyzją Burmistrza A. z 30 września 2022 r., nr [...], odmówiono skarżącej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem. W ocenie organu I instancji w sprawie nie zaistniał związek przyczynowo - skutkowy między niepełnosprawnością męża, która jest orzeczona od 20 lutego 2022 r., a rezygnacją z zatrudnienia przez skarżącą, która nastąpiła w 2006 r. Ponadto wskazano, że niepełnosprawność męża skarżącej nie powstała przed 18 rokiem życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, co świadczy o nie spełnieniu przesłanki z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. W dalszej części uzasadnienia organ I instancji mając na uwadze treść art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, wywiódł brak możliwości przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jako małżonkowi osoby wymagającej opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00