Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 września 2023 r., sygn. II SA/Kr 974/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Małgorzata Łoboz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 7 września 2023 r. sprzeciwu A. K. od decyzji od decyzji Wojewody Małopolskiego z dnia 5 lipca 2023 r. znak WI-I.7840.2.75.2022.MA w przedmiocie umorzenia postępowania dotyczącego wznowienia postępowania w sprawie zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Przedmiotem sprzeciwu A. K. (dalej: skarżący) jest decyzja Wojewody Małopolskiego z dnia 5 lipca 2023 r. znak WI-I.7840.2.75.2022.MA uchylająca decyzję Prezydenta Miasta Krakowa z 15 czerwca 2022 r. znak AU-01-1.6740.1.203.2022.EKO – którą umorzono postępowanie dotyczące wznowienia postępowania w sprawie zatwierdzenia projektu zagospodarowania terenu, projektu architektoniczno-budowlanego oraz udzielenia pozwolenia na budowę – i przekazująca sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

W stanie faktycznym sprawy Prezydent Miasta Krakowa decyzją z 29 października 2021 r. udzielił pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego dwulokalowego na działkach nr [...] i [...] obr. [...] w [...]. Decyzja nie została zaskarżona przez strony i stała się ostateczna. Następnie pismem z 16 lutego 2022 r. M. W. (dalej: wnioskodawca) wniósł o wznowienie postępowania w sprawie, wskazując, że bez własnej winy nie brał udziału w postępowaniu. Po wznowieniu postępowania organ I instancji uznał, że przesłanka z art. 145 § 1 pkt 4 K.p.a. nie zaistniała i decyzją z 15 czerwca 2022 r. umorzył postępowanie.

Po rozpatrzeniu odwołania wnioskodawcy organ II instancji decyzją z 5 lipca 2023 r. uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Wojewoda wskazał, że w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę, przymiot strony określa się na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy Prawo budowlane, według którego stronami takiego postępowania są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Jak zaznaczył organ, obszar oddziaływania budowanego obiektu budowlanego będzie to obszar, w stosunku do którego ten obiekt wprowadzi ograniczenia możliwości budowy innych obiektów budowlanych ze względu na wymogi przepisów odnoszące się do zabudowy (a nie ze względu na to, że obiekt wprowadzi jakiekolwiek subiektywne uciążliwości). Organ odwoławczy podkreślił, że Projektowany budynek oddalony jest od granicy z działką skarżącego na odległość od 4,03 m do 4,42 m i jak wskazano na stronie 11 projektu budowlanego jest wysoki na 9 m. Biorąc pod uwagę powyższe parametry tj. wysokość projektowanego budynku, jak również jego odległość od granic z działką wnioskodawcy oczywistym jest, że budynek ten, będzie rzucał cień na działkę skarżącego. Wynika to również z przedłożonej przez niego analizy stanowiącej załącznik do odwołania, co zostanie przedstawione poniżej. Kwestia ta może mieć wpływ na przyszłą zabudowę tej nieruchomości, chociażby w kwestii lokalizacji okien

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00