Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 14 września 2023 r., sygn. II SA/Go 490/23

Ochrona środowiska

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 września 2023 r. sprawy ze sprzeciwu R. M. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia dopuszczalnego poziomu hałasu oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

1. Decyzją z dnia [...] kwietnia 2023 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania I.C. – T. i B.T., E.C. – G., W.G., W.C., W.C., B.O. oraz J.O. od decyzji Starosty z dnia [...] października 2022 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu emitowanego w wyniku działalności myjni bezdotykowej zlokalizowanej na działce nr [...], prowadzonej w ramach działalności gospodarczej przez R.M. (skarżący) uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi l instancji.

2. Stan sprawy jest następujący. Starosta decyzją z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 115a ust. 1 i art. 378 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 2338 ze zm., dalej jako: u.p.o.ś.) orzekł o dopuszczalnym poziomie hałasu emitowanego w wyniku działalności zakładu eksploatującego myjnię bezdotykową, zlokalizowaną na działce nr [...], prowadzonego przez R.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "PHUP R" (dalej jako: strona skarżąca, skarżący) wskazując, że zakład nie może przekraczać dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku, wyrażonego wskaźnikami hałasu opisanymi w tej decyzji.

Zdaniem organu I instancji w wyniku przeprowadzonych w dniu [...] września 2020 r. pomiarów hałasu emitowanego do środowiska przez myjnię wykonanych na zlecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (dalej jako: WIOŚ) na granicy terenu chronionego akustycznie (terenu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami położony w [...]) wykazano, że myjnia bezdotykowa w porze nocnej emituje ponadnormatywny hałas do środowiska. Zmierzona wartość emitowanego hałasu na granicy terenu chronionego akustycznie była wyższa od wartości dopuszczalnej określonej rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz.112, dalej jako: Rozporządzenie z 2007 r.) i wyniosła dla pory dziennej - poziom emitowanego hałasu jest nierozróżnialna z tłem przy wartości dopuszczalnej wynoszącej 50 dB oraz dla pory nocy 53,0 dB przy wartości dopuszczalnej wynoszącej 45 dB dla terenów mieszkaniowo-usługowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00