Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 września 2023 r., sygn. II SAB/Gl 78/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędzia WSA Krzysztof Nowak, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 września 2023 r. sprawy ze skargi M. K. na bezczynność Wójta Gminy M. w przedmiocie dodatku węglowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 13 kwietnia 2023 r. M.K.(dalej: strona, skarżąca), opierając się m. in. na treści ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2023 r., poz. 775 ze zm. – dalej k.p.a.), wniosła skargę na bezczynność organu – Wójta Gminy M., w przedmiocie przyznania dodatku węglowego.

W uzasadnieniu podano m. in., że odmowa przyznania dodatku węglowego wymaga wydania decyzji. Pomimo upływu 4 miesięcy decyzja odmowna nie została wydana i nie został również wypłacony dodatek węglowy. Złożone ponaglenie nie zostało uwzględnione, gdyż przy jego rozpatrywaniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej zastosowało błędną podstawę prawną. Dodatek taki należy się.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie.

W uzasadnieniu podano m. in., że pismem z dnia 3 stycznia 2023 r. organ zawiadomił skarżącą o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania. Skarżąca błędnie interpretuje przepisy. Możliwość przyznania dodatku węglowego powinna być rozpatrywana w sytuacji, kiedy podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu zamieszkania. Inicjatywa wnioskodawcy (podjęcie kroków formalnych, prowadzących do wydzielenia odrębnego adresu) powinna być wyrażona poprzez przedstawienie np. zaświadczenia o samodzielności lokalu albo oświadczenia wnioskodawcy o niemożliwości ustalenia w terminie do 30 listopada 2022 r. odrębnego adresu zamieszkania, ze wskazaniem przyczyny niemożności wyodrębnienia. W sytuacji, gdy wniosek skarżącej z dnia 30 listopada 2022 r. o przyznanie dodatku węglowego był kolejnym wnioskiem dotyczącym tego samego adresu (na ten adres został przyznany dodatek węglowy w dniu 26 września 2022 r.), powinien zostać pozostawiony bez rozpoznania, chyba że wnioskodawca wykazałby, iż podjął działania zmierzające do ustalenia odrębnego adresu dla swojego lokalu. Dodatek węglowy wypłaca się w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku o jego wypłatę. Zawiadomienie o pozostawieniu wniosku z dnia 30 listopada 2022 r. bez rozpoznania zostało wydane w dniu 3 stycznia 2023 r., a w dniu 4 stycznia 2023 r. zostało skutecznie doręczone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00