Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 września 2023 r., sygn. II SA/Gd 248/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Górska, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.), Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz, po rozpoznaniu w dniu 13 września 2023 r. w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi I. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 9 stycznia 2023 r., nr SKO Gd/4719/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga I. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 9 stycznia 2023 r., nr SKO Gd/4719/22, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia 9 stycznia 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławczego w Gdańsku utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Władysławowa z dnia 29 lipca 2022 r., którą odmówiono I. S. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawną matką.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że I. S. w dniu 20 czerwca 2022 r. zwróciła się z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością opieki nad legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności matką – B. D.

Burmistrz ustalił, że B. D. choruje od około 10 lat m.in. na RZS, cukrzycę, dnę moczanową, nadciśnienie, jest po wylewie, przeszła COVID, ma niewydolność oddechową, padaczkę, choruje na nerki i zakrzepicę. Wymaga stałej i całodobowej opieki. Do maja 2022 r. do B. D. przyjeżdżało hospicjum domowe, objęta jest rehabilitacją. Organ wskazał dalej, że skarżąca, osoba schorowana, z guzami na kręgosłupie, dną moczanową i problemami z cholesterolem, swój dzień podporządkowuje potrzebom matki, przygotowuje i podaje jej posiłki, mierzy cukier i ciśnienie, podaje leki, wykonuje czynności higieniczne. Skarżąca ma wykształcenie zawodowe kucharki, pracowała jednak krótko, przed urodzeniem dzieci, a od 1994 r. przez wiele lat nie pracowała zawodowo. W sezonie letnim prowadzi wynajem pokoi, działalność zarejestrowana jest na jej męża. W okresie od 5 maja 2022 r. do 4 czerwca 2022 r. była zatrudniona na podstawie umowy zlecenie, praca polegała na roznoszeniu ulotek co 2-3 dni przez ok. 1h dziennie. W tym czasie opiekę nad B. D. sprawowała córka I. oraz mąż skarżącej, która w opiece nad matką może liczyć na wparcie swoich córek oraz synowej. Reasumując organ uznał, że skarżąca nie spełnia wszystkich przesłanek niezbędnych do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką, ponieważ przez długi okres nie podejmowała zatrudnienia, a ponadto ma problemy zdrowotne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00